Bytový cihlový dům ve Velvarské ulici v Kladně– Švermově, jenž byl ještě před rokem ostudou města, kde žily na hromadě odpadků a exkrementů pouze nepřizpůsobivé osoby, svítí nyní novotou a co nevidět se do něj přistěhuje šestnáct seniorů, kteří mají tímto k dispozici moderní byty jedenadvacátého století. Muži a ženy stěhující se do tohoto nízkoenergetického domu navíc získávají jedinečnou možnost, že jim město poskytne nižší nájemné, než které dosud platili v městských bytech.

Kromě krásného bydlení v klidném prostředí Hnidous získají budoucí obyvatelé domu k dispozici i příjemné venkovní posezení v prostorném dvoře. Ten bude postupně dovybaven lavičkami, zelení a vším potřebným pro trávení volného času.
Ze šestnácti bytů podlažního domu jsou dva bezbariérové. Základním předpokladem pro možnost vzniku nájemního vztahu je trvalý pobyt na území města Kladna.

„Všichni žadatelé musí být starší pětašedesáti let a nesmí být dlužníky města ani jím řízených či vlastněných organizací,“ uvedl náměstak kladenského primátora Vojtěch Munzar. Podle jeho slov budou jako kritéria pro nastěhování do bytů zvažovány například: míra závislosti na jiné osobě, vrácení původního městského bytu či poskytnutí nevratného peněžního vkladu žadatelem.

„Co se týká závislosti pomoci na druhých, jsou žadatelé rozděleni do čtyř kategorií – čím vyšší míra závislosti, tím vyšší bonifikace. Zvýhodnění těch žadatelů, kteří vrací městský byt, souvisí s naší filozofií poskytování podpory potřebným. Kromě seniorů i rodinám s dětmi,“ vysvětlil primátor Kladna dan Jiránek.

Do rekonstruovaného domu se budou na základě žádostí stěhovat první nájemníci nejspíše již za měsíc. Stavba má ještě i svoje dvojče, které je nyní v katastrofálním stavu, ale jeho oprava začne také conevidět.

„Jestliže veškeré práce půjdou dle plánu, zhruba za rok by mohla být jeho oprava dokončena,“ doplnil náměstek Vojtěch Munzar.
„Je to velká paráda, že na nás město myslí a konečně tu budou bydlet slušní lidé. Určitě to naší čtvrti prospěje, protože dříve se tu člověk bál po setmění projít,“ řekla žena ze Švermova.