Přestože loni radní nevyužili maximální možné výše růstu cen, bude i tak zdražení citelné.

„Už jsme nebyli ochotni dotovat nájemní bydlení. Nechali jsme si zpracovat přehled, z něhož vyplynulo, že každý obyvatel městského nájemního bytu v Kladně byl za posledních pět let dotován z rozpočtu částkou přibližně pětatřicet tisíc korun, tedy sedm tisíc korun ročně,“ zdůvodnil krok rady primátor Kladna Dan Jiránek.

U bytů nejvyšší kategorie, tedy s nesníženou kvalitou, tak nájemníci zaplatí místo dosavadních zhruba 35 korun nově 51 korun za metr čtvereční. Město Kladno mohlo podle ministerstva pro místní rozvoj stanovit maximální výši dokonce 53 korun za metr čtvereční. V bytech nižších kategorií bude zdražení ještě razantnější, a to přibližně z 30 na 49 korun u bytů druhé kategorie, u těch nejméně kvalitních lidé zaplatí kolem 40 korun za metr čtvereční. Zvýšení cen nájemného se nedotkne domů s pečovatelskou službou a bytů v objektu Mety.

„Ostatní obyvatelé města, kteří žijí třeba v rodinných domech či vlastních nebo družstevních bytech, tak už nebudou na nájemníky městských bytů doplácet,“ poznamenal před časem primátor. „Zvýšení cen nájemného je velké, ale do řady domů město investovalo nemalé prostředky na zateplení a jejich obyvatelé na druhou stranu ušetří za teplo,“ poznamenal Jiránek.

Nájemné Kladno ve svých bytech naposledy zdražilo loni v lednu. Vedení města už v listopadu deklarovalo, že pokud nebude nějaká výrazná inflace nebo něco podobného, zdražuje nájmy naposledy. Tehdy se ale v takové míře ještě nehovořilo o ekonomické krizi.

Nájemné v městských bytech ve Slaném bylo zvýšeno už 1. března, a to až o 44 procent.