Prodej větších bytů se Kladeňákům a Slaňákům nyní rozhodně nevyplatí. To je jednoznačný závěr na kterém se shodli všichni oslovení realitní makléři z Kladenska. I když se ceny znovu pomalu zvyšují, například cena za byt 3+1 v meziročním srovnání poklesla dokonce o více než půl milionu korun. Pro ty, kdo na to mají, je tedy velmi příhodná doba ke koupi.

Zákazníci chtějí více pronájmů

Podle spolumajitelky realitní kanceláře na třídě T. G. Masaryka v Kladně Aleny Brehové je zájem o koupi bytů celkově snížený, ale pronájmy se podle jejích slov v nabídce ani neohřejí. „Je to způsobeno především horší dostupností úvěrů na bydlení,“ řekla Brehová.

Koupím byt: Zn. Maximálně 2+1

Ona i její kolega, ředitel realitní kanceláře ve Váňově ulici v Kladně, Jiří Froněk, se však shodují na tom, že když už někdo kupuje, tak malý byt maximálně do velikosti 2+1. Franěk tvrzení doplnil o to, že pro klienty je ale vždy rozhodující cena. „Preferují byty v Kladně s dobrou dostupností na autobus, popřípadě vlak, směrem ku Praze,“ přiblížil. Brehová informaci ještě upřesnila, že v její realitní kanceláři je zájem pouze o byty s lodžií a klientům nevadí, když nejsou zrekonstruované.

Ceny jsou nižší až o půl milionu

Z údajů od makléřů také vyplývá, že hospodářská krize se nejvíce podepsala na cenách velkých bytů. „Oproti loňskému roku jsou sice celkově nižší, avšak v poslední době nepatrně narůstají. Rozdíly v cenách menších bytů jsou v řádu desetitisíců, ale u větších jsou to statisíce korun,“ uvedl Franěk. Brehová jeho slova upřesnila tím, že zatím co vloni se byt 3+1 běžně prodával od 2,2 milionu a více, nyní je to až o půl milionu méně. „V nabídce máme byt této velikosti v Kladně dokonce za méně než milion a půl, ale nikdo se o něj nezajímá,“ sdělila.

Rozdíly mezi městy jsou statisícové

Majitelé realitních kanceláří Kladenskému deníku také uvedli, že cenové rozdíly mezi byty v Kladně a Slaném, nejsou tak velké, ale například ve Stochově se jedná až o několik set tisíc korun. Zatímco v Kladně lze garsonku koupit zhruba za milion korun, ve Stochově je možné ji pořídit už kolem 700 tisíc korun.

To, že by se ale lidé kvůli nižším cenám chtěli stěhovat do jiného města, je prý vyloučeno.