Nové, klidné bydlení v uzavřeném areálu a v blízkosti lesa. Tak by patrně realitní kanceláře nabízely byty ve dvou nových domech ve Vrapicích. Objekty však nechalo postavit město a jsou určeny seniorům. Pokud by se jejich kapacita nenaplnila, budou byty nabídnuty mladým rodinám pro startovací bydlení.

Domy ve Vrapicích byly slavnostně po kolaudaci otevřeny tento týden a zanedlouho by se do nich už měli stěhovat první nájemníci. Celkem je v nich 30 samostatných bytů 1+kk a 2+kk se zvýhodněným nájemným. To činí 29 korun měsíčně za každý metr čtvereční, tedy přibližně o polovinu méně, než má město na nájemném stanoveno v jiných bytech, jež vlastní.

„Menší byty ve Vrapicích jsou určeny starším, ale soběstačným lidem, kteří si nemohou dovolit platit nájemné a energie v těch větších. Nabízíme jim alternativu jak bydlet levněji a přitom komfortně,“ uvedl kladenský primátor Dan Jiránek.

V každém z domů je 15 bytů, z toho jeden zcela bezbariérový. Bude zde ale také možnost objednat si sociální služby. Vybaveny jsou kuchyňskou linkou a sociálním zařízením.

„Se stavbou prvního domu pro seniory jsme ve Vrapicích začali v červenci 2008. Museli jsme k nim přivést kanalizaci, plyn a vodu. Jejich okolí je v parkové úpravě,“ sdělil náměstek primátora Vojtěch Munzar.

Celková investice do výstavby domů a infrastruktury, včetně přípravy projektů a stavebního dozoru, se blíží sumě 80 milionů korun. Tato částka byla zcela financována z prostředků města. Pro zájemce se uskuteční prohlídky vzorového bytu, a to v sobotu 5. června od 9 do 11 hodin a v pondělí 14. června od 14.30 do 16.30 hodin. „První výběrová řízení na pronájem bytu by se mohla uskutečnit ještě v červnu,“ poznamenal Munzar.

Otázkou zůstává, jaký budou mít senioři nakonec o bydlení ve Vrapicích zájem. Před časem město zrekonstruovalo jim určený dům ve Velvarské ulici ve Švermově, opravy na dalším nyní finišují. Sehnat nájemníky do nich se nedařilo zcela podle původních představ. „Můžeme se ještě rozhodnout, zda jeden z domů nepronajmeme jako startovací byty pro mladé rodiny,“ vyjádřil se náměstek.

„Nyní jsme zdvojnásobili počet bytů pro seniory. Před lety jich bylo kolem šedesáti, dnes jich máme sto dvacet. V příštích letech počítáme spíše s preferencí mladých rodin,“ dodal primátor.