Pro region jsou kačičtí čápi spíše raritou, ne vždy se je totiž podaří odchovat do dospělosti. Vloni se snůška sice podařila, ale mláďata patrně odnesl dravec a v hnízdě zůstalo pouze jediné mrtvé. V předchozích letech zahynuli dokonce i dospělí čápi, ať už pod koly aut nebo v drátech elektrického vedení. Nejednou se v hnízdě strhla také bitka, to když si místo chtěl vydobýt jiný konkurenční pár.

Díky společnosti Boxed, která před časem odkoupila objekt někdejšího Koulova mlýna a zafinancovala společně s obcí opravu komína, mají být místní právem nač hrdí. Kvůli tomu, aby čapí rodinku nikdo nerušil, nebude pro jejich sledování použit ani dron. „Podle toho, co dokážeme vysledovat ze země a podle zobáků vše nasvědčuje tomu, že jsou v hnízdě opravdu tři mláďata. Jsme za to moc rádi,“ potvrdil starosta Kačice Libor Němeček.

Jeho tvrzení podporuje i ornitolog Stanislav Lepič, který letošní kroužkování naplánoval na konec června. „Podle informátorů, kteří hnízdo bedlivě sledují a podávají mi pravidelné hlášení, jsou skutečně vidět tři hlavičky. Mláďata se vylíhla zhruba před čtrnácti dny. Když půjde vše podle plánu, jsme domluveni s hasiči, že zapůjčí plošinu a kroužkovat bychom měli přímo na komíně osmaadvacátého nebo devětadvacátého června. Vloni to s mláďaty bohužel nedopadlo. Naposledy jsme proto kroužkovali jediné mládě předloni,“ potvrdil ornitolog.