Jak potvrdil starosta Kačice Libor Němeček, poděkování náleží i majitelům objektu společnosti Boxed, která komín zachovala a opravila. Oprava komína, na niž přispěla finančně i obec, která je na svou čapí raritu náležitě pyšná, probíhala již loni na podzim. "Původně majitelé firmy zvažovali, že by komín zbourali, ale protože jim stejně jako nám šlo o zachování jedinečného hnízdiště, domluvili jsme se na finanční spoluúčasti a záchrana komína se podařila. Jsme jim za to moc vděční," dodal starosta Němeček.

Jelikož jsou kačičtí čápi skutečně velkou turistickou atrakcí, na kterou se lidé jezdí dívat i zdaleka, v příštím roce by hnízdo mělo být opatřeno dokonce i webovou kamerou, aby veřejnost líhnutí a život v hnízdě mohla sledovat on-line.

"Zjara jsme hnízdo prohlíželi dronem a viděli nejprve tři a pak čtyři vejce. Měli jsme velkou radost. Ale nakonec se vylíhlo mládě pouze jediné. Co se s ostatními vajíčky stalo, nedokážeme odhadnout. Zda je z hnízda sami dospělí čápi vyhodili, nebo se něco stalo třeba při bouřce, to všechno nám v budoucnu pomůže odhalit právě webová kamera," uzavřel starosta Němeček.