Zlato v roce 2007 v Londýně. Bronz v čínském Dongguanu v roce 2008. Stříbrná cena za kvalitu a zároveň čtvrté místo letos v říjnu v Plzni. Takový je výčet úspěchů města Kladna v posledních třech ročnících prestižní mezinárodní soutěže The LivCom Awards.

Kladno se v letošním roce přihlásilo do soutěže, jejíž název je zpravidla překládán jako Město, kde stojí za to žít, s celým svým správním obvodem 47 obcí, a to v kategorii měst od 75 do 200 tisíc obyvatel.

Podle primátora Dana Jiránka oproti předchozím ročníkům zvolilo jinou strategii z jasného důvodu. V minulosti totiž už první cenu získalo a pravděpodobnost, že by se tak mohlo stát znovu, byla velmi nízká.

„Rozhodli jsme se proto prezentovat celý správní obvod, v němž je také celá řada zajímavých a krásných míst. Obvod, kde se některým vesnicím hospodařícím s relativně malými rozpočty daří dělat fantastické věci, opravují školy, památníky, staví kapličky, budují dětská hřiště a podobně,“ uvedl Jiránek.

To samozřejmě přineslo i některé nevýhody. „Ve chvíli, kdy jsme soutěžili samostatně jako město do pětasedmdesáti tisíc obyvatel, byli jsme zvýhodněni tím, že jsme patřili k tem největším. Když jsme se přihlásili jako malý okres, uhnuli jsme z této kategorie výše a naopak jsme letos patřili k těm nejmenším. Konkurence byla velmi silná,“ sdělil Jiránek.

Odborná porota správnímu obvodu Kladno přesto udělila stříbrnou cenu, když pozitivně zhodnotila především péči o dědictví na Kladensku, ale také zapojení veřejnosti třeba při výstavbě zmíněných dětských hřišť a podobně. Naopak body se podle primátora nedařilo získat například za ne zcela vyřešenou problematiku s čistírnami odpadních vod v regionu.

Soutěž LivCom Awards je především prestižní záležitostí, která v naprosté většině kategorií nepřináší žádné finanční ohodnocení. „Využili jsme toho, že se letos finále konalo v Plzni, tedy relativně nedaleko, a mohli jsme tak na místo navézt větší množství propagačních materiálů, což je v případě letecké dopravy, jako třeba loni do Číny, samozřejmě mnohem složitější,“ poznamenal primátor.

Soutěž The LivCom Awards je rozdělena do několika kategorií, a to podle počtu obyvatel přihlášených subjektů. Hodnoceno je šest kritérií – péče o krajinu, zapojení veřejnosti, péče o památky, strategické plánování, ekologicky šetrné aktivity a zdravý životní styl.

Do soutěže se hlásí města z celého světa. Kromě Kladna jich z České repuubliky letos do užšího výběru.