Před týdnem Kladenský deník jako první z médií zveřejnil článek o tom, že někteří obyvatelé sepisují petice a připomínky proti chystané stavbě nového obchodního centra, které by mělo vyrůst v samotném středu Kladna.

Všechny sepsané podněty nyní putují na zdejší magistrát i krajský úřad. Seskupení, která proti chystané stavbě obchodního komplexu protestují, je hned několik. V Kladně se podepisují dvě petice současně a na magistrát také dorazily připomínky od dalších dvou skupin protestujících.

,,Sběr podpisů jsme zahájili 13. prosince a k 21. prosinci se k petici připojilo 1192 obyvatel. Vyjadřujeme se v ní k tomu, že chystaný záměr stavby obchodního komplexu bude mít obrovské dopady na kvalitu bydlení v jejím okolí, bude zasahovat i do přírody města. Obáváme se také znečištění ovzduší, nárůstu hluku i bezpečnosti dětí a mládeže vzhledem k nárůstu dopravy. Celé obchodní centrum považujeme za zbytečné, jelikož nákupní možnosti jsou v Kladně dostačující,“ vysvětlil Jan Mourek jeden z organizátorů petice.

Dodal také, že je poměrně spokojen s dosavadním postojem místních politiků včetně vedení města. ,,Očekáváme, že se všemi zákonnými prostředky zasadí o to, aby záměr nebyl uskutečněn. Doufáme, že území bude využito nějakým alternativním způsobem, který nebude mít negativní dopad na okolí,“ uvedl Mourek.

K celému problému se již několikrát médiím vyjádřil primátor Dan Jiránek. Vysvětlil, že s připomínkami, jež na magistrátdorazily, dále pracují. ,,Pokud lidé nechtějí mít zprostředkovatele a chtějí přímo dostávat odezvy, mohou se přihlásit stejně jako město za účastníka řízení,“ uvedl primátor.

,,Okruh toho proti čemu se dá u této stavby protestovat, je velmi omezený. Naprostá převaha ohlasů, které máme, se týká zhoršení dopravy a znečištění životního prostředí,“ dodal Jiránek.

Připomínky k dokumentaci EIA mohou lidé podávat do úterý 23. prosince. Poté se k celému problému vyjádří středočeský krajský úřad. Ten by tak měl učinit do 30 dnů od vyhlášení dokumentace. Vzhledem k tomu, že do té doby budou jen čtyři pracovní dny, není vyloučeno, že se termín ještě posune.

VÍCE SE DOČTETE TAKÉ ZDE.