Nadávky, vyhrožování a verbální útoky musely ve Stochově více než rok a půl snášet tři ženy - matka, babička a sestra od devatenáctiletého mladíka. Po přivolání policie byl mladý muž, který svou rodinu psychicky deptal, vykázán na deset dní z domova. Přestože již v minulosti měl podobný problém, pokoušel se i přes zákaz do svého bydliště dostat, a když nepomohlo ani soudní prodloužení lhůty, vykoledoval si navíc stíhání pro podezření z maření úředního rozhodnutí.

Policie může týrané osobě značně ulehčit situaci, navíc již dva roky těmto lidem nabízí pomoc Intervenční centrum Středočeského kraje se sídlem v Rakovníku. Poskytuje pomoc ohroženým osobám kromě dalších okresů i na Kladensku.

Statistika
Za uplynulý rok evidovali pracovníci centra celkem 238 případů, kdy museli pomoci potřebným, přičemž ve Středočeském kraji bylo podle jejich záznamů vykázáno z bytů celkem 66 osob. I když je to o něco méně než v roce předchozím, pachatelé na brutalitě neubírají, stejně tak na vynalézavosti při uplatňování psychoteroru na svých obětech. „Na Kladensku bylo v roce 2008 vykázáno z místa bydliště na deset dnů 13 mužů, přičemž v sedmi případech byla lhůta soudem prodloužena,“ uvedla mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová.

Statistické údaje hovoří o tom, že ohrožená věková skupina žen a mužů ve věku od 61 – 70 roků je až na čtvrtém místě, nicméně čerstvý kladenský případ je z kategorie tyranů dříve narozených. „Stalo se to v uplynulých dnech. Šedesátiletou ženu napadl její druh tak, že musela být ošetřena v nemocnici. Policie sice útočníka po domluvě s napadenou z bytu nevykázala, i tak případ evidenci centra také podléhá,“ uvedla Lucie Vaníčková Horníková, vedoucí intervenčního centra.

Vykázání z bytu
Ne každý člověk, který se proti druhému dopustí fyzického či psychického násilí, musí své bydliště opustit. „Policie zasahuje u více případů než je konečný počet vykázaných osob. Násilí musí být jasně prokázané a splněny další podmínky,“ uvedla mluvčí.

Situace, kdy došlo k vykázání násilníka na deset dní a poté ještě k prodloužení na delší dobu, se stala 30. července v Kladně. „Policii zavolala jednačtyřicetiletá žena. Hlídka na místě zjistila, že ji její sedmačtyřicetiletý manžel postříkal hořlavou látkou a poté zapálil. Následně ji ještě fyzicky napadl. Ruku měla žena ožehlou, ale postačilo ošetření na místě, nemusela být hospitalizována. Jednání muže bylo posouzeno jako přestupek,“ uvedla Šteinerová.

Oběť se musí bránit
Kvůli tomu, že domácí násilí je často dlouho ukryto za dveřmi bytů svých obětí, patří k těm nejhůře prokazatelným. Z údajů, které evidují pracovníci centra v Rakovníku, vyplývá, že nejohroženější kategorií jsou ženy a muži ve věku od 31-40 roků, nejmenčí počet násilníků mají v kategorii do 20 let.
„Zdůrazňujeme, že předejít domácímu násilí je třeba už na počátku. Oběti často přecházejí fakt, že se jedná pouze o nadávky, ale na to postupně může navázat i ponižování a fyzický útok. To, že oběť, ať už žena nebo muž setrvávají v takovém vztahu i nadále, je většinou z ekonomických důvodů,“ uvedla Lucie Vaníčková Horníková.

Ludmila Koulová, Kateřina Husárová