Developerská skupina Crestyl ve středu odpoledne novinářům představila projekt obchodního, společenského a zábavního komplexu Central Kladno. Na co se v případě realizace celé stavby mohou Kladeňáci těšit? Budou zde nejen obchody ale i restaurace, fitcentrum nebo multikino s pěti promítacími sály.

Architektonické řešení budovy využije na fasádě motivy historických fotografií Kladna. Součástí celého centra bude také vnější část rohové budovy bývalého Učitelského ústavu Marie Egemové. Zbourána tedy v žádném případě nebude.

,,Architektura je pro nás klíčová, proto tvoříme členitý objekt a například o střeše uvažujeme jako o páté fasádě, na kterou bude výhled z okolí a musí proto obsahovat estetické prvky včetně teras a kaváren,“ vysvětlil generální ředitel skupiny Crestyl Omar Koleilat.

Proti stavbě obchodního centra v Kladně vznikla hned dvě občanská sdružení a někteří obyvatelé začali sepisovat i petice. S podobným přístupem se zástupci společnosti před výstavbou samozřejmě setkávají.

,,V okamžiku, kdy se takové občanské iniciativy objeví, snažíme se s nimi zkontaktovat a diskutovat o problémech. Především chceme najít řešení, abychom mohli udělat náš projekt a zároveň chceme vyhovět požadavkům obyvatel, kteří mají připomínky,“ uvedl vedoucí přípravy celého projektu Tomáš Klíma.

Před dvěma týdny se například uskutečnila schůzka ohledně dopravy v lokalitě, kde se bude stavět. ,,Celou dopravní situaci jsme úzce řešili s městem a jeho odborníky. Všechny dopravní úpravy jsou navrženy podle jejich zadání,“ uvedl Omar Koleilat.

Investor vzal v potaz i námitky jednoho z občanských sdružení. Dalším ústupkem bylo například snížení celé budovy, jež bude mít tři podlaží. Původně se také nepočítalo s lávkou vedoucí přes ulici Petra Bezruče. ,,Občas jsou totiž i připomínky obyvatel nebo jiných uskupení k dobru věci,“ poznamenal generální ředitel společnosti.

Celý projekt je v současné době posuzován v rámci dokumentu o vlivu stavby na životní prostředí. Ten musí investor doplnit kvůli připomínkám ze strany města, obyvatel i Středočeského kraje.

,,Po dopracování podrobnějších studií, což by mohlo být zhruba za dva měsíce, bychom rádi podali požadované doplnění o vlivu stavby na životní prostředí,“ informoval Tomáš Klíma.

Pokud by vše pokračovalo bez dalších problémů, mohlo by se kladenské obchodní centrum začít stavět v polovině příštího roku. Dokončení stavby je naplánováno na druhou polovinu roku 2011. Náklady na obchodní komlex Central Kladno přesáhnou částku 1, 5 miliardy korun.