Město Kladno přihlásilo stavbu centra na Čabárně do soutěže Stavba roku 2010 jako hlavní investor. Tu již poosmnácté pořádala Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Kladenské centrum po dvou kolech postoupilo mezi patnáct nejlepších.

Stavbami roku 2010 se nakonec staly (bez rozlišení pořadí) opravená Malostranská beseda v Praze, letní koupaliště v Hradci Králové, malá vodní elektrárna v Železném Brodě, kancelářské centrum Vinice v Pardubicích a Centrum sportu a zdraví v Olomouci.

Kladenský primátor Dan Jiránek je za cenu za energetickou úspornost přesto spokojen. „Zisk ocenění mě těší. Kladno může být na unikátní stavbu ekologického centra právem pyšné,“ uvedl.

Budova slouží k pořádání především výukových programů pro děti a mládež, rovněž jako škola v přírodě. Její ubytovací kapacita je pětatřicet míst. Dřevostavba má parametry takzvaného pasivního domu, které jsou v Česku doposud spíše raritou. Součástí objektu je také čistička odpadních vod. Centrum ekologické výchovy bylo otevřeno na Den Země 22. dubna letošního roku.