„Je to velký nešvar a nedokážeme se tomu bránit. Do České republiky je dováženo kalibrované jižní ovoce, které sbírají zadarmo tamní imigranti. Ovoce je podtržené ze stromů, aby dozrálo až cestou. Kilo takových meruněk se pak v obchodě prodává za dvacet korun,“ zlobí se slánský ovocnář Jiří Hubáček. Přestože je už v důchodu a firmu předal dětem, pomáhá nadále v sadech, a jak sám říká, díky péči, které jejich ovoci dají a všem vstupním nákladům, nejsou schopni se dostat na cenu tohoto ovoce pod čtyřicet korun.
„Ochrana před mrazem, což je zamžení sadu a výhřev speciálními svíčkami, nás vyjde za jedinou noc za jedinou noc u meruněk i na šedesát tisíc korun. Když přijde do jejich sklizně ještě i déšť, jako se to stalo tento týden v úterý, česat se nemůže, nelze stoupat na žebříky a ukládat mokré ovoce. Ztrát vzniká za rok mnoho. Problém jsme řešili i s předsedou Ovocnářské unie Milanem Hančem. Nelíbí se nám, jakým způsobem jsou takto likvidování tuzemští pěstitelé, přitom chuť našeho dozrálého ovoce je nesrovnatelně lepší. Je to nelogické hospodářství a tímto způsobem zaniklo v naší zemi za poslední dobu už 500 hektarů sadů,“ posteskl si ovocnář.
Podle ovocnáře Jiřího Hubáčka stát na jednu stranu ovocnáře podporuje, třeba při výsadbě nových kultur, na druhé straně tímto způsobem českým sadařům velmi škodí: „Investice, které vkládáme do ochrany před mrazem, nebo, které dáme za pojištění sadů, jsou skutečně nemalé a pak se to odráží i na výstupech.“
Kromě krupobití, které jim v pěti minutách letos potlouklo velkou část úrody třešní, což tedy ale pojišťovna nahradí, pomrzla na stráních u Hubáčků téměř ze sta procent jablka, a to 10. května, kdy ranní mrazíky klesly na minus dva až minus tři stupně Celsia.
„Z těch nebude skoro nic, mrazíky minus plůdky, které zbyly, jsou zdeformované mrazem. Oblíbený mošt od nás bude ponejvíce z jablek letních. I přes slabou úrodu třešní, které pobily poslední květnový den kroupy, se daří udržet konkurenceschopnou cenu ve výši pětaosmdesáti korun za kilogram, přičemž v síti prodejen dostanete kilo i za 140 korun.“
Podobný názor má i vedoucí ovocnářské výroby společnosti Ekofrukt Slaný, která je obřím pěstitelem ovoce v celé oblasti. Letošní rok pro pěstování ovoce prý nebyl moc příznivý vzhledem k jarním mrazům a krupobitím. Všechny ovocné druhy byly mrazy ohroženy.
„Kolem 20. dubna byl celé dvě noci celonoční mráz, který v tuhle dobu není obvyklý. Postihl nás také začátkem května. Průšvih byl v tom, že stromy v tu dobu kvetly. Začalo mrznout v deset večer a mrzlo až do rána. Prováděli jsme opatření ve formě pálení protimrazových svíček, díky čemuž jsme část úrody zachránili, ovšem za cenu obrovských nákladů. Porovnávat úrodu s loňským rokem není nejšťastnější, protože loni byla situace podobně špatná. Čeští ovocnáři netvoří cenu ovoce. Tu udávají u jablek dodavatelé z Polska, u ostatního ovoce pak ti z Itálie a Španělska. Meruněk je sice u nás málo, ale přesto se prodávají z dovozu za relativně nízké ceny,“ říká ovocnář Pavel Kašpárek.
Podle zjištění Deníku koupíte české meruňky už za 38 korun, zato ty španělské i za 90 korun za kilo.
Centrum levného nákupu – Potraviny a drogerie se slevou – ulice I. Olbrachta, Kladno
Meruňky: 37,90 / 44,90 Kč
Třešně: 25 Kč
Borůvky: 159 Kč/kg
Potraviny Tereza Vu – třída T. G. Masaryka
Meruňky: Francie – 59,9 / 69,9 Kč
Třešně: Francie – 99 / 119 Kč
Žabka Kladno – třída T. G. Masaryka
Meruňky: Španělsko – 89,90 Kč
Prodejce na návsi Kamenné Žehrovice
Meruňky: 35 Kč
Borůvky: 120 Kč / l
Po dobu trvání ankety lze hlasovat 1x za hodinu.