Když Radek Martinovský z Kladna zajede se svým autem natankovat pohonné hmoty, potřebuje stejně jako další řidiči více peněz než loni. Benzin a nafta na začátku letošního roku zdražily přibližně o čtyři procenta. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem. Důvodů zdražení je několik. Vedle rostoucí spotřební daně a DPH, jsou to vyšší ceny ropy a slabší koruna vůči dolaru.

Nejprodávanější benzin Natural 95 se na počátku prvního pracovního týdne prodával v průměru za 29,61 koruny za litr a byl tak o čtyři procenta dražší než kolem Vánoc. Nafta zdražila o 1,14 korun na průměrných 28,14 korun za litr, což znamená zvýšení ceny o 4,2 procenta.

To, že pohonné hmoty na Kladensku a Slánsku zdražily, zaznamenali zdejší řidiči už v prvních dnech nového roku. Přesto se většina z nich shoduje v tom, že zvýšení cen určitě není důvodem k tomu, aby své automobily zavřeli do nějakého případného zlevnění do garáže. Nikdo z oslovených respondentů nepotvrdil ani názor, že by se kvůli tomu v zimních měsících přepravoval do zaměstnání například autobusem.

„Skutečně mě nezajímá, že benzin zdražil. Ve Slaném ho dneska koupím za třicet korun litr a ještě před dvěma lety to bylo i za pětatřicet korun. Do práce denně jezdit musím, takže jsem to vyřešil tím, že jsem si pořídil menší auto s nižší spotřebou. Jako rodina ale stejně příliš neuspoříme. Manželka má totiž kvůli bezpečnosti větší auto aspotřebu. Já jezdím v zimě za šest litrů na sto kilometrů, ona za devět,“ podotkl řidič František ze Slaného.

Vzhledem k tomu, že v blízkosti Prahy jsou pohonné hmoty tradičně dražší, někteří řidiči dávají přednost levnějšímu plynu (LPG), jehož cena stoupla v porovnání s loňskem jen o jedno procento, a například na čerpací stanici v Kamenných Žehrovicích se nyní pohybujeokolo 13 korun za litr.

Celorepubliková čísla hovoří o tom, že pohonné hmoty jsou v těchto dnech nejlevnější v Jihočeském kraji, kde vychází průměrná cena benzinu na 28,75 korun za litr.Kladenský deník provedl vlastní průzkum. Ze dvaceti námi navštívených čerpacích stanic jasně vede Petra ve Slánské ulici v Kladně u hlavních hřbitovů, kde byla cena Naturalu 95 za 27,90 korun za litr. Pro majitele dieselových motorů bude v těchto dnech možná výhodné navštívit stejnou pumpu či nedalekou čerpací stanici Koloc Oil v Kladně-Švermově. V obou byla shodná cena nafty 26,90 korun za litr.

Zda podnikatelé promítnou zvýšené ceny pohonných hmot do zdražení poskytovaných služeb, není zatím zřejmé. „Tato situace trvá pár dní, takže je předčasné o něčem mluvit, ale jestliže šly ceny nafty nahoru, budeme na to přirozeně muset nějak reagovat. Nám bohužel také ceny energií ani leasingů vozidel nikdo nesníží, ani neodpustí,“ podotkla například pracovnice jedné stavební společnosti ze Slaného.

(hus, vlk, rob)