V den, kdy dohlížely na dění v areálu vodního světa, utonul pod atrakcí zvanou Space Bowl mladý černoch. Podle výsledků právě ukončeného vyšetřování policie na tom mají plavčice díl viny.

„Pracovnicím aquaparku bylo sděleno obvinění z ublížení na zdraví, neboť nezajistily nepřetržitý dozor u dojezdových bazénů jednotlivých skluzavek a toboganů. Vyšetřování je ukončeno a spis bude předán státnímu zastupitelství,“ sdělila mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová.

Pokud by soud rozhodl, že plavčice jsou vinny, mohou dívky ve vězení strávit šest měsíců až pět let. Mírnější variantou by pak mohl být trest podmíněný nebo peněžitý. Není prý také vyloučeno, že by soud mohl jejich stíhání zastavit.

Nad výsledky šetření provedeného policií se ale pozastavuje Lukáš Kubica, ředitel Sportovních areálů města Kladna (SAMK), které aquapark provozují. „Plavčice podle mého nepochybily. Dokazují to záznamy z kamer. Kdyby tomu tak nebylo, byl bych to já, kdo by na ně podal trestní oznámení. Policie se domnívá, že se měly věnovat jen sledování dopadu z uvedené atrakce, ale náplní práce plavčíka jsou i další úkoly, například komunikace s lidmi nebo jejich upozorňování na dodržování návštěvního řádu,“ hájí své tehdejší podřízené ředitel.

V případě jejich odsouzení by podle něho mohl vzniknout nebezpečný precedens. „Mohlo by se stát, že pozice plavčíků nebudou obsazeny. Lidé, které k této práci často vede touha zachraňovat životy, si rozmyslí, zda jim to stojí za takové riziko,“ řekl Kubica.

Ačkoli nešťastná událost se stala už loni v dubnu, vyšetřování bylo ukončeno až nyní. Policie totiž mimo jiné čekala na znalecké posudky a odborné expertizy týkající se Space Bowlu. Z nich vyplývá, že atrakce je po technické stránce v pořádku. Další komplikace způsobilo pátrání po totožnosti utonulého černocha. „Neměl žádné doklady. Známo pouze bylo, že je mu údajně sedmnáct let a pobývá v azylovém zařízení pro děti cizinců, kde uvedl, že je sirotek ze Zimbabwe,“ poznamenala mluvčí policie. O pomoc byl proto požádán i Interpol. Na základě toxikologických expertiz a DNA bylo zjištěno, že se ve skutečnosti jedná o mladého muže ve věku pětadvaceti let, což později potvrdila i jeho matka, kterou se policistům podařilo vypátrat.

Po loňské tragédii byl Space Bowl uzavřen. Vzhledem k tomu, že na atrakci zemřel o dva roky dříve i jedenáctiletý chlapec z Příbramska, uvažovalo vedení města o jejím definitivním zrušení. Do provozu ji SAMK uvedly opět počátkem roku. Veřejnost o ni měla obrovský zájem. Další důvody byly ekonomické, neboť po dobu odstávky Space Bowlu bylo sníženo vstupné. Při dodržování předpisů by prý na atrakci už nemělo hrozit nebezpečí. „Je střežena kamerami umístěnými pod vodní hladinou. V provozu je vždy jen třicet minut v každé hodině, pod dohledem dvojice plavčíků, kteří spolu mohou komunikovat prostřednictvím signalizace,“ uvedl Lukáš Kubica.