V létě loňského roku dostal hřbitov v Lánech díky opraveným cestám nový vzhled. Starosta Lán Karel Sklenička upřesnil: „Komunikaci jsme museli nejprve kompletně vybagrovat a udělat kompletní odvodnění hlavní přístupové cesty a prostoru kolem hrobu T. G. Masaryka.“

Dle projektové dokumentace architekta Jaromíra Doležala a za jeho stavebního dozoru byla vybudována mlatová cesta. Přesně taková, jakou dělávali kdysi dávno naši předci. „Problém byl totiž v tom, že jsme si nemohli na hřbitově dovolit žádné moderní prvky, neboť náš hřbitov je kulturní památka. A tak projekt musela schvalovat památková komora. Bylo tedy nutné, aby nový vzhled zapadl do kontextu hřbitova devatenáctého století. Musím říci, že z podoby nové komunikace byli nakonec památkáři docela nadšeni,“ upozornil Karel Sklenička.

 Cesta je ohraničena obrubníky z čedičových kostek.  „Pokud se tyto kostky zdají někomu známé, tak je to pravda. Jsou to kostky, ze kterých byl vydlážděn příkop v Zámecké ulici mezi zámkem a Muzeem Tomáše Garrigua Masaryka,“ prozradil Karel Sklenička s tím, že při výstavbě chodníku v této ulici nebyly kostky odvezeny na skládku, ale uloženy v areálu Školního zemědělského podniku v Lánech.„No a nyní se nám moc dobře hodily. Použili jsme je právě na hřbitově,“ konstatoval Karel Sklenička.

V obrubníku bylo nainstalováno orientační osvětlení. Celkový příkon tohoto osvětlení je jako jedna 60W žárovka.
„V noci je to moc pěkný pohled na nasvícený hřbitov,“ dodal Karel Sklenička.