„Profesionální voják si své povolání vybral, je jeho rozhodnutí, zda chce působit a být nasazen ve vysoce rizikové oblasti. V takovém případě je riziko, že si jeho práce vyžádá nejvyšší oběť, velmi vysoké. Profesionální práce našich vojáků na zahraničních misích si vážím, dle mého názoru je důležité účastnit se takto na boji s terorismem. Má to smysl na rozdíl od bezduchých diskusí na sociálních sítích a nesmyslné a neustálé debatě o přijímání, respektive nepřijímání uprchlíků,“ sdělil kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno.)

Soustrast pozůstalým a čest památce padlých vojáků vyjádřila starostka Lidic Veronika Kellerová. „Myslím si, že ti tři hrdinové byli profesionálové a věděli, jaké riziko jim jako vojákům hrozí a přesto šli bojovat proti terorismu, i když to nebylo přímo na území naší vlasti, ale relativně daleko od hranic republiky. Naše vláda se zavázala k vojenské pomoci a závazky se plní. Nesmíme zavírat oči před terorismem a násilím a tvrdit, že se nás to netýká. Naše historie mluví o opaku, vždy kdy se ustupovalo násilí a výhrůžkám, to nedopadlo dobře, viz. Mnichovská dohoda, kdy také mocnosti ustupovaly, následně anexe Československa, miliony obětí v druhé světové válce a tím i přímá souvislost se smutnou historií naší obce, uvedla Kellerová.

Na Mnichovskou dohodu vzpomněl také Jaroslav Huk, předseda správní rady Přemyslovské střední Čechy. „Národ poučený Mnichovem o tom pochybuje? S teroristy a fanatiky se nedá vyjednávat, a už vůbec ne jim ustupovat,“ míní Huk.

U všech důsledků problému, který se v tomto případě jmenuje Afghánistán, by se podle slánskékho galeristy Jiřího Hrušky měla hledat příčina. „To, co leze z úst politiků, se nazývá národními zájmy. Je to ve skutečnosti strašná válka a umírání lidí. Myslím, že je naprosto zřejmé, že válka opravdu k něčemu dobrému nevede,“ uvedl.

Podle ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláky svoboda nepadá z nebe. „Svoboda a veškeré výdobytky civilizace se musí chránit a je nutné za ně bojovat. Všichni si musíme tuto zásadní skutečnost uvědomit, a to zejména nyní v roce připomínky stoletého výročí československé potažmo české státnosti.

Znamená to však přinášet oběti, ale ne každý je toho schopný a ti, kteří je přinášejí, tak jako tři čeští vojáci v Afganistánu, jsou hrdinové,“ ocenil Balák.

To spisovatelka Martina Bittnerová upozorňuje na další z problémů. „Je mi vždy líto zmařených životů a také jejich blízkých. Nicméně smysl těchto obětí mi uniká, když si uvědomím, jaké teroristické zlo už se v Evropě událo. Na jedné straně bojujeme daleko za hranicemi, na straně druhé jsme si do Evropy vpustili hordy lidí, jež nectí ani pravidla naší kultury, natož pravidla morální, která jsou v souladu s křesťanským desaterem. Položme si otázku, zda není nepřítel už dokonale infiltrován na evropském území. Fanatismus je ostatně běžnou silou nezlomitelný, protože se v zásadě jedná o chorobu myšlení,“ myslí si spisovatelka.

Smutná zpráva o úmrtí vojáků zasáhla podle svých slov starostku Smečna Pavlu Štrobachovou. „Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám všech vojáků. Všichni, kdo se podílejí na boji proti zlu, terorismu či jinému ohrožení naší společnosti, si zaslouží obdiv a úctu. Jsem vděčná, že stále ještě můžeme žít v míru. Vidíme, že ne všude tomu tak je. A ten, kdo nasazuje svůj život pro náš klid, je jednoznačně hrdina. Bohužel, ve válce jsou oběti. Taková je válka daleko od nás, ale nedělejme, že se nás hrozby netýkají. Nejsme velká země, sami bychom se nikdy neochránili a nemůžeme stát stranou dění a ohrožení ve světě. Považuji za správné, že se naše armáda podílí na potlačování terorizmu a násilí,“ uzavřela Štrobachová.