Kam vyrazit na dovolenou k moři a za kolik? Tuto otázku každoročně řeší i mnoho lidí z Kladenska a okolí, nicméně letos mají rozhodování ještě o něco těžší. Ekonomická krize zasáhla Řecko, které má tím obavy o turisty. Avšak o ty kladenské se příliš bát nemusí. Kladeňáci se totiž tamní krize, zdá se, nezalekli.

„Řecko je pravidelně nejoblíbenější destinací už mnoho let, jezdí se tam častěji než do Chorvatska,“ uvedla majitelka kladenské pobočky cestovní agentury Stella Petra Doskočilová.

A ani letos tomu není jinak. „Zajímavé je, že na internetu většina lidí píše, jak se i přes levnější ceny dovolené v Řecku bojí, jenže na prodeji to nijak znát není,“ spokojeně uvedla Doskočilová. „Na internetu jsem uveřejnila anketu, kde se pouze třetina lidí nebojí do Řecka odjet. Oproti loňskému roku máme ale klientů stejně.“

Možné příčiny? Doskočilová má i v tomhle jasno. „Nejvíce se cestuje na ostrovy, kde turisté žádné změny nepociťují. Do Řecka se jezdí za atmosférou, tradicí. Pokud je člověk přesvědčen, že je to tam skvělé, tak tam bude jezdit pořád.“ Udržení stejného počtu klientů napomohlo též rapidní snížení cen zájezdů.

„Tradičně lidé usilují o to, aby jeli na dovolenou za co nejméně peněz. Ti, co si potrpí na luxus, vyhledávají zájezdy all-inclusive v Turecku nebo Egyptě,“ dodala jedním dechem Doskočilová.

Podle její čerstvé zkušenosti už funguje také letecký uzel, což mnoho klientů též uklidní. „Zrovna nedávno jsem letěla na ostrov Lesbos a nevyskytl se žádný problém. Případů, kde se setkáte se stávkami, bude postupem času stále ubývat.“

Její slova potvrzuje také majitelka jiné kladenské cestovní kanceláře CA Monty, Petra Voborníková. „O Řecko je v současné době stále velký zájem, i když se to ale od loňského roku příliš neliší. Klienti však nemají otázky typu jak to tam teď vypadá a podobně. Dobře vědí, do čeho jdou,“ doplnila Voborníková.

Na Řecko letos vsadila například i Květa Koutná ze Slaného, která tam odletěla s dcerou Pavlínkou. „Jestli se něco děje, tak určitě ne tady na Korfu. My máme krásně a rozhodně nám nic nechybí, plaveme, cvičíme a užíváme si,“ vzkázala čtenářům Kladenského deníku rekreantka.

AUTOR: Viktor Sandev