Středočeští radní se dokumentem zabývali ve čtvrtek 12. ledna. Podle kraje je narušení plynulosti veřejné dopravy důsledkem nepřistoupení města Kladna na krajem nastavené Standardy dopravní obslužnosti (SDO), jehož následkem bylo vyjmutí kladenských linek MHD a dalších autobusových spojů z integrované dopravy.

Občané Kladna v petici požadují obnovu frekvence a kvality přímého autobusového spojení části Švermov a dalších okrajových částí města s Prahou a Slaným a opětovné zařazení linek do systému PID.

Loňským vyjmutím linek ze systému PID kraj reagoval na neúspěšné jednání s městem Kladnem o přijetí SDO. „Středočeský kraj coby objednatel regionální autobusové dopravy byl nucen přistoupit k úpravě spojů tak, aby vyhověl základním principům schváleným v rámci zavedených standardů,“ vysvětlil Petr Borecký, radní pro oblast veřejné dopravy.

Kladno neuspělo u ministerstva ani u soudu

Město Kladno dlouhodobě argumentuje nezákonností tohoto kroku kraje, proto prostřednictvím advokátní kanceláře podalo podnět k ministerstvu vnitra, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a obrátilo se i na soud, přestože kraj měl zpracován právní posudek potvrzující, že postupuje v souladu s legislativou. Ministerstvo i ÚOHS podněty Kladna smetlo ze stolu, zapravdu kraji dal na konci roku i soud.

Rada kraje uložila Boreckému předložit petici k projednání krajským zastupitelům a zástupcům výboru pro dopravu. „I přes všechny peripetie jsme v zájmu všech Kladeňáků stále připraveni se zástupci města okamžitě jednat. Samozřejmě v intencích SDO, neboť jsme přesvědčeni, že pravidla platí pro všechny stejně,“ připomněl Borecký.

Na osmaosmdesáti podpisových arších, které doputovaly na krajský úřad, je podepsáno 1 180 občanů. Dalších 116 občanů se podepsalo elektronicky prostřednictvím Portálu občana. „Tento vysoký počet podepsaných dokládá, že občané Kladna i okolních obcí vnímají neutěšenou situaci v autobusové dopravě jako velmi závažný problém, který si žádá neodkladné řešení,“ píše se mimo jiné v průvodním dopisu.

Do přeplněných autobusů se cestující nevejdou

Stejný zájem o pohodlí cestujících má i město Kladno a podle vedení radnice jednání s krajem dokonce probíhají. „Ohledně financování a zajišťování hromadné dopravy se Středočeským krajem jednáme a chceme najít řešení. S autory petice máme v plánu schůzku už v příštích dnech, dopravní obslužnosti se chceme věnovat i na příštím řádném zasedání zastupitelstva,“ uvedl náměstek kladenského primátora Robert Bezděk (ANO).

Člen petičního výboru Miroslav Jirásek ze Švermova k tomu dodává: „Jezdění autobusy v Kladně a okolí je skutečně velmi komplikované a obtížné, mnohdy zbytečné přestupy i časová prodleva. Některé autobusy jsou velmi přeplněné. Tyto problémy pociťujeme nejen my v Kladně, ale například i lidé ze sousedního Buštěhradu. Ten si platí za integrovanou dopravu, přesto se někdy ani lidé z tohoto města do pražského autobusu nedostanou, když je plný. Jsem rád, že s námi chce vedení Kladna jednat a věříme, že i lidem na radnici jde skutečně o to, abychom společně problém dokázali vyřešit ke spokojenosti cestujících. Čekáme už jen na výzvu, až se budeme moci sejít.“ Podle Jiráska byli petenti pozváni i na jednání krajského zastupitelstva, které se uskuteční v pondělí 30. ledna.