Chovatelé z expozice Terária mají hned o několik důvodů k radosti víc. Podařilo se jim rozmnožit hned dva druhy chameleonů. Prvním z nich je chameleon límcový (Chamaeleo dilepis). Tento druh obývá velkou část tropické a jižní Afriky, kde si vybírá zalesněné oblasti a travnaté savany.

Vyznačuje se velkými pohyblivými límcovými laloky, které používá ke komunikaci, například k zastrašení soka. „Vylíhlo se nám zatím 8 mláďat z první snůšky. V inkubátoru máme ještě další 4 snůšky vajec, takže letos čekáme opravdu hodně mláďat. Máme velkou radost, protože kromě nás tento druh žádná jiná zoo v Evropě nechová,“ uvedl k úspěšnému odchovu Jiří Marek ml., kurátor chovu zvířat Zooparku Zájezd.

Dalším úspěšně odchovaným druhem je chameleon bradavičnatý (Furcifer verrucosus). Ten se vyskytuje pouze na Madagaskaru. „Udává se, že inkubace vajec tohoto druhu může trvat až 9 měsíců. U nás to trvalo přibližně 7,5 měsíce. Po této době se nám koncem března vylíhlo 15 mláďat a další čekáme zhruba za měsíc. Rostou překvapivě rychle a na to, že jsou asi jen o dva týdny starší než malí chameleoni límcoví, jsou už několikrát větší,“ doplňuje Marek ml. Mláďata obou druhů jsou zatím v chovatelském zázemí a do expozice se dostanou v pozdějším věku.

Zoopark Zájezd disponuje největší veřejně přístupnou kolekcí chameleonů na světě. Je otevřen každý den od 9 do 18 hodin. Nenajdete zde pouze chameleony, zoo chová celkem přes 100 druhů zvířat. Uvnitř areálu je i mnoho atrakcí pro děti, jako je velká vzduchová trampolína, dětské hřiště, naučná stezka nebo průchozí expozice s veverkami nebo králíky. V letošním roce by mělo dojít k významnému rozšíření zoo o jihoamerickou expozici, nové občerstvení a další dětské hřiště. Návštěvníci se tak mají stále na co těšit.