Kladenský festival her se letos koná již podruhé. Co vás vedlo k jeho uspořádání?
Festival organizuje skupina lidí kolem obchodu Herní prostor, který se nachází kousek odsud. Hlavním cílem je nabídnout lidem Kladenska akci, která se v okolí Kladna nepořádá a rádi bychom tedy, aby místní lidé měli možnost si něco takového vyzkoušet, zažít a potkat se s dalšími lidmi se stejnými zálibami.

Čerpali jste inspiraci i z jiných herních festivalů?
Většina lidí, kteří se na organizování festivalu podílí, má zkušenosti z dobrovolničení. Tedy pomáhají organizovat festivaly u nás i v zahraničí, případně i sami něco menšího organizují, takže inspirací je hodně. Vloni jsme se velmi inspirovali brněnským festivalem Gamer Pie, respektive jejich přednáškovou částí, která je pro tento festival zásadní. Samozřejmě obrovskou inspirací je Festival Fantazie v Chotěboři, kam jezdíme pravidelně. Je zde výborná atmosféra, což je velmi důležité.

Co je největším lákadlem festivalu?
Samozřejmě velice oblíbené jsou deskové hry, protože je zde i člověk, který to vysvětlí, což je největší překážka deskových her. Dneska nabírají deskové hry stále větší oblibu, lidé je dostávají jako dárky, ale často je pro ně těžké se prokousat pravidly. Tím pádem hry, které mají lidi doma, nebo jim je někdo doporučil, si zde mohou zkusit zahrát, někdo jim to vysvětlí, oni zjistí, že to je vlastně super a snaží se do toho dostat. Deskové hry jsou opravdu velkým tahákem a vloni po festivalu si je k nám několik účastníků chodilo do obchodu zahrát.

Kolik deskových her zde máte?
Abych řekl pravdu, tak nevím. Několik her jsme si sem vzali z našeho obchodu, zároveň nám desítky her poskytli i naši partneři, kteří přivezli i vlastní vzorky, které jsou připraveny na stolech a lidi z firmy jsou neustále k dispozici a vysvětlují těch několik her pořád dokolečka. Je zde totiž i řada nových titulů, které je třeba vysvětlit.

Jaká je věková struktura hráčů?
Když budu vycházet i z loňského ročníku, tak první den sem chodili primárně hráči kolem pětadvaceti až pětatřiceti let, kteří mají s hrami zkušenosti, rádi je hrají. Někteří z nich třeba jen digitální hry, někteří zase deskové, ale šli hlavně po novinkách. Další den chodí zase primárně rodiny s dětmi. Přijde třeba šestičlenná rodina a hraje deskové hry. Přijdou sem i babičky s vnoučaty. Hlavně však cílíme na hráče, popřípadě nováčky, kteří mají z nějakého důvodu strach a jsou nepřístupní právě těmto herním pravidlům, ale nakonec zjistí, že je to super a že se nemají čeho bát.

A co novinky letošního ročníku?
Letos jsme vynechali přednášky, které nebyly vůbec špatné, ale účast nebyla tak velká, takže se na to chceme pořádně připravit, zpropagovat a přizpůsobit je současnému místnímu publiku. Jinak ale přednášky byly skvělé, dělali jsme si záznamy a dávali je na internet. Oproti loňsku letos nemáme virtuální realitu, neboť partner, který ji dělal vloni, na poslední chvíli účast odřekl, což nám trochu zkomplikovalo situaci, a museli jsme ji nahradit jinými věcmi.

Jak dlouho trvají přípravy na festival?
Letos jsme začali trochu později, protože jsme se museli rozhodnout o některých věcech, ale řádově trvají několik měsíců. Na další ročník se chceme připravovat už po skončení toho letošního, domluvit se na termínu a co nejlépe se připravit. Stále se učíme a je zde co vylepšovat. Vyzkoušíme zase nové věci a snad to bude ročník vydařený.

Jaké jsou konkrétní cíle pro třetí ročník?
Chtěli bychom posílit wargamingovou sekci, která už letos dostala větší prostor než vloni, neboť tu máme velice silnou komunitu, která se velice rychle rozrůstá. Bylo by dobré uspořádat i nějaký turnaj. V rámci deskových her chceme více cílit na ty prototypy, protože je to výborná příležitost na získání nějakých dat. Když mají designeři připravený nějaký prototyp, právě data jsou to nejzásadnější, co potřebují, aby na jejich základě mohli hru upravit. Další věcí je již zmíněná virtuální realita, kterou bychom opět rádi vrátili. Již máme rozjednaného potencionálního partnera, který tomu hodně rozumí a má k tomu velké množství přístrojů. A nejdůležitější je, jak už jsem říkal, posílit přednášky a zaměřit je více na praxi.