Kladenský deník již dříve informoval o tom, že Slaný zvažuje alternativu jejich úklidu na útraty města pouze zčásti. Nyní přichází ještě tvrdší varianta. Kromě těch dopravně významných, se ve Slaném nebudou nově uklízet chodníky ve stovce ulic vůbec. Cedule upozorňující na tuto skutečnost ale umístěny na vytipovaných úsecích nebudou. Občan si musí vše vyhledat ve vyhlášce – její neznalost neomlouvá.

Jak již vedení města předeslalo, výjimkou budou důležité tepny, jako je střed města, pěší zóna, chodníky k nemocnici či školám. Přestože by Slaný rádo vyhovělo nově stanoveným legislativním podmínkám, technicky ani personálně nebude podnik Technických služeb schopen zvládat veškeré úkony potřebné pro úklid sněhu a náledí, proto vedení města spoléhá na zdravý rozum a solidaritu svých obyvatel.

„Tohoto kontroverzního materiálu jsem se velmi obával, nicméně, bylo potřeba ho vyřešit. Ve městě máme osmašedesát kilometrů chodníků. I kdybychom se snažili sebevíc, nemáme tolik lidí ani techniky, abychom to zvládli, kdyby začal najednou padat sníh, jako například ve čtvrtek. Zákon nám umožňuje, abychom některé chodníky označili, že nejsou dopravně významné, naštěstí to ale nemusíme řešit cedulemi, to by byl další problém,“ uvedl místostarosta Slaného Jaroslav Hložek, jenž doplnil, že zákonodárci dle něj mohli hledat jinou cestu a mělo i nadále platit okřídlené rčení, aby si každý uklidil před vlastním prahem.

„Domnívám se, že soudný člověk si chodník před domem odklidí i bez nařízení. Já budu zametat jako dosud,“ doplnil Hložek.

K jeho slovům se kupodivu přiklání i někteří Slaňáci, jichž se problém dotkne nejvíce. „Nechci riskovat, aby si tu někdo zlomil nohu. Mimochodem, cestu k zahrádkářské kolonii neuklízeli nikdy, tak jsme zvyklí to dělat sami. Co nám zbývá,“ řekl Bedřich Hájek ze Smečenské ulice.

Asi nejhorší to mají ale ti, kteří musí překonat úseky, kde téměř nikdo nebydlí, jako například v ulici K. H. Borovského (u někdejší přádelny). Lidem zde nezbývá, než kličkovat po protažené vozovce mezi auty. „Chodník se tam neuklízel nikdy a tak to bohužel i zůstane. Je to zhruba kilometr. V zimě musíme chodit po silnici a doufat, že nás nikdo nesrazí,“ řekla Hana Horová ze Slaného – Kvíčku.