Konala se zde okresní soutěžní výstava králíků, holubů a drůbeže spojená s expozicí exotického ptactva. Jak prozradil předseda Základní organizace chovatelů Kladno I Zdeněk Sedmík, soutěžní výstavy se zde pořádají už od počátku osmdesátých let .

„Konají se pravidelně na počátku října, kdy je v Rozdělově posvícení,“ informoval Sedmík spolu s posuzovatelkou drůbeže Annou Kissovou.

Na výstavě si návštěvníci mohli prohlédnout přes 200 králíků, přibližně 230 holubů a asi 40 kusů drůbeže, a to zakrslých, velkých, vodních či okrasných forem. Nechyběly ani rarity, třeba v podobě slepic snášejících zelená nebo červenohnědá vejce.

Současná doba ale chovatelům moc nepřeje. „V celém okrese je nyní jen devět základních organizací. Přitom bývaly časy, kdy jich bylo přes třicet. Na vesnici se totiž zhoršují podmínky pro chov drůbeže. Stěhuje se sem spousta lidí z měst. Některým pak třeba vadí, že ráno u sousedů zakokrhá kohout,“ poznamenal smutně předseda.

Kladenští chovatelé mají alespoň to štěstí, že vlastní svůj areál ve Smečenské ulici. Centrální budovu se snaží postupně renovovat, ale finančních prostředků není nikdy nazbyt.

„Velmi nám pomohlo město Kladno, od něhož jsme dostali nějaké dotace. Jednu ze dvou výstavních hal musíme komerčně pronajímat, abychom to všechno zvládli,“ sdělil Zdeněk Sedmík.

Další fotografie, anketu s chovateli a infomace o chystané speciální výstavě moravských pštrosů najdete v pondělním tištěném vydání Kladenského deníku.