„Všichni zaměstnanci se podrobují dezinfekci na speciálních rohožích před každým vchodem,“ uvedl vedoucí závodu Ovus Slaný na výrobu vajec Ján Konopčík. „Nemůžeme si dovolit riskovat. V našem podniku chováme na dvě stě padesát tisíc nosnic a máme celkem pětačtyřicet zaměstnanců. V loňském roce jsme nechali všechny lidi přeočkovat látkou proti ptačí chřipce Tamiflem. Letos jsme to ještě neudělali, ale pokud by bylo sebemenší podezření na nákazu v našem regionu, opět k tomu přistoupíme,“ doplnil Jan Konopčík. Firma svým zaměstnancům vloni pro jistotu zrušila i soukromé drůbeží chovy.

„Nemůžeme si dovolit riskovat zavlečení nákazy zvenčí, takže jsme přikázali slepice vybít a zaměstnancům poskytli alespoň náhradu v podobě vajec.
Přesto, že větší pravděpodobnost nákazy nebezpečným virem hrozí podle odborníků spíše vodním ptákům, oprávněné obavy mají v těchto dnech i chovatelé exotů, kteří doufají, že pohroma v podobě zákeřné choroby k nim do chovu nezavítá. „Byla by to pro mě hrůza. Řadu papoušků mám pod uzavřením, a ty co jsou ve voliérách, hlídá pes. Snad k nám žádné nemocné zvíře nezavítá,“ uvedl chovatel ptactva z Knovíze Jaroslav Drbal.


„Lidé by měli vědět, že je třeba veterinářům hlásit i jednoho uhynulého vodního ptáka. Dále pak pět a více kusů z ostatních chovů. Jakmile chovatelé slepic zaznamenají snížení snášky vajec o pět procent nebo snížení příjmu krmiva a vody o dvacet procent, může to být alarmující a je třeba informovat odborníky,“ upozornil ředitel Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj Zdeněk Císař.