Pravidelně se objevuje chřipková epidemie. Školy mívají výjimečné prázdniny, ordinace jsou přeplněny pacienty a lékaři vydávají recepty na léky jako na běžícím pásu.

V letošním roce je situace prozatím naprosto odlišná od let minulých. Na Kladensku je momentálně 1326 pacientů (na sto tisíc obyvatel), které trápí respirační onemocnění, a to je číslo mnohem nižší, než je obvyklé. O epidemii se totiž dá hovořit, když počet nemocných přesáhne cifru 2500 lidí.
Otázkou je, jestli lidé berou hrozbu chřipky vážně a nechávají se očkovat nebo raději nejdou k doktorovi a léčí se sami.
,,Já osobně si nedělám iluze. Myslím si, že spousta lidí raději nešla k lékaři,“ uvedla vedoucí oddělení epidemiologie Územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Kladně, Miroslava Halwigerová.

Vzhledem k tomu, že existuje mnoho mýtů a otázek ohledně chřipkových onemocnění a očkování proti nim, položili jsme pět vybraných dotazů, na které odpovídali epidemioložka Miroslava Halwigerová a praktický lékař Jindřich Franc.

Včera mě začalo škrábat v krku a dnes se bolesti ještě zhoršily. Zítra však mám jet na výlet, který mám domluvený již několik měsíců. Prosím o radu.
Rozhodně byste měl zůstat doma. Pokud by se váš stav během následujících tří dní nezlepšil, tak byste měl neprodleně navštívit lékaře.

Může dítě, které již nemá teplotu a přes noc kašle, ale přes den nikoliv, jít ven alespoň na kratší procházku?

Rozhodně ano. Ale mělo by být vhodně oblečeno a obuto tak, aby neprochladlo. Při prochladnutí by se mohly objevit nepříjemné následky a další onemocnění.

Má žena dostala chřipku. Dítě máme staré pět týdnů. Co byste doporučoval? Není naše miminko v ohrožení?

Dítě je rozhodně ohroženo. Při kontaktu nebo pobytu ve stejné místnosti by bylo nejvhodnější používat ochrannou roušku.

Můžu se jako kojící žena nechat očkovat proti chřipce?

Není to vhodné. V žádném případě očkování proti chřipce těhotným ani kojícím ženám nedodoporučuji.

Kdy mám nárok na bezplatnou vakcinaci proti chřipce? Je mi 61 let a jsem diabetik.
Při špatném zdravotním stavu by na očkování měla přispět pojišťovna. Na bezplatné očkování mají nárok například senioři, o které pečují v domovech důchodců.