Nadcházející období bývá časem, kdy se po republice pravidelně šíří chřipková epidemie. Školy mívají prázdniny, ordinace jsou plné pacientů a lékaři vydávají recepty jako na běžícím pásu.

To zatím v současné době na Kladensku neplatí. Alespoň podle statistik krajské hygienické stanice. Minulý týden onemocnělo chřipkou 963 lidí, což je dokonce méně, než před dvěma týdny, kdy marodilo 1105 pacientů.

O epidemii se dá hovořit až tehdy, když celkový počet přesáhne cifru dva tisíce pět set nemocných na sto tisíc obyvatel.

,,Myslím si, že čísla mohou být o něco zkreslená, jelikož není vyloučeno, že spousta lidí nešla k lékaři. Leden bývá obdobím chřipek, ale přesnou dobu, kdy by mohla vypuknout chřipková epidemie, určit nelze,“ upřesnila vedoucí oddělení epidemiologie Územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Kladně, Miroslava Halwigerová.

V ordinaci kladenské praktické lékařky Ivany Hranostýlové si pacienti v pondělí dopoledne nejčastěji stěžovali na průjmy nebo zvracení. Plno v čekárně před ordinací měl i smečenský lékař Antonín Jurišta. ,,Zatím převažují spíše angíny,“ informoval o současném nejčastějším onemocnění, které je důsledkem zdravotních problémů místních pacientů.

Ivana Hranostýlová i Miroslava Halwigerová patří mezi zastánce očkování proti chřipce, Antonín Jurišta se k tomuto tématu odmítl vyjádřit.

Kladenskému deníku se však podařilo najít alespoň jednoho z lékařů, který příliš velkým zastáncem očkování není.

,,Očkování se dělá proti deseti nejčastěji se vyskytujícím virům chřipky, a to znamená, že funguje jen na tyto kmeny. Když někdo dostane rýmu nebo kašel, tak ho neuchrání. Navíc je nebezpečné, když má člověk například skrytou virózu, tak může zhoršit jeho zdravotní stav,“ uvedl lékař z Kladna.

,,Podle vědeckých studií se účinnost očkování pohybuje mezi 70 a 90 procenty. Podmínkou však je, že viry ve vakcíně musí být shodné s viry, které se danou sezonu v populaci vyskytují,“ uvádí internetový server chripka.cz s tím, že nejlepší prevencí je zkrátka očkování.

ANKETA:Jak se bráníte proti chřipce?

Martin Petřík, 20 let, student,Kralupy nad Vltavou: Jsem očkovaný, beru vitaminy a jím hodně ovoce. I přesto jsem momentálně po chřipce, takže mi očkování vůbec nepomohlo.

Kateřina Michalová, 19 let, studentka, Kralupy nad Vltavou: Vitaminy pravidelně žádné neberu, očkovaná také nejsem, jen jím průběžně ovoce a chřipka se mi v posledních letech vyhýbá.

Michaela Votrubová, 18 let, studentka, Slaný: Očkovaná nejsem, ovoce a zeleninu také moc nemusím, zato jím spoustu sladkostí. Chráním se jen silnou vrstvou oblečení a jsem zdravá jako rybka.

Kristýna Hájková,16 let, studentka, Uhy: Očkovaná nejsem, bojím se injekcí. Jiným způsobem se také nechráním a vitaminy čerpám z ovoce. Spoléhám na svůj organismus.

Josef Novotný, 44 let, řidič autobusu, Slaný: Očkovaný nejsem, pouze celý víkend zodpovědně odpočívám a nabírám sílu a energii, aby se mi všechny nemoci vyhnuly. (top)