Slánsko, Kladensko Základní vzdělání je pro každé dítě v České republice stále zadarmo. Ne tak stravování, které musí za žáky hradit jejich rodiče a zákonní zástupci. Přitom některým už na obědy pro děti z jejich rozpočtu nezbývá.

Bohužel i na Kladensku a Slánsku je mezi rodinami školáků mnohdy propastný sociální rozdíl, a někteří žáci si nemohou dovolit ani to, aby chodili na oběd do školní jídelny jako jejich vrstevníci.

Jejich rodičům na jídlo zkrátka peníze nezbývají. Takové děti musejí vystačit buď se skromnou svačinou, a nebo být zkrátka o hladu.

Jelikož existuje v současnosti už několik podpůrných subjektů, které se snaží o to, aby malí školáci nemuseli hladovět, dokáží vnímaví ředitelé škol jejich pomoci pro své svěřence využít.

Kladenský deník zjišťoval, zda se manažeři základek v regionu skutečně zajímají o to, jestli jejich žáci nehladovějí, když to není nutné.

3. ZŠ Slaný

Jednou z prvních vlaštovek byla už v loňském roce například 3. základní škola ve Slaném.

Po průzkumu ve třídách zjistily tamní učitelky, že mají v kolektivech celkem devět dětí, které z ekonomických důvodů nemohou docházet na školní obědy. Letos je to podle ředitele Martina Hrabánka dokonce o tři děti více.

„Snažíme se pomoci zejména v případech, kde je matka samoživitelka a otec například neplatí alimenty a podobně. Naše škola se proto zařadila do projektu Obědy dětem nadačního fondu Drab Foundation.

Vloni jsme na stravu pro děti získali od nadace dar ve výši 13 500 korun, v tomto pololetí je to už 23 475 korun," řekl Hrabánek.

Podle slov Martina Hrabánka lidé z nadace každou žádost pečlivě posuzují a výběr má přísná pravidla.

Výchovné a motivační

„Je to výchovné i motivační. Nadace nedá peníze každému, podporuje ale takové děti, kde je viditelný zájem o školu, které nemají například kázeňské prohřešky, rodina spolupracuje se zařízením a dítě má pravidelnou docházku, doplnil Hrabánek. Jelikož je vděčný, stejně jako ředitelé jiných škol za podporu dětí zvenčí, snaží se škola nadaci naopak její podporu oplatit.

„Naši žáci se proto zúčastnili nedávno takzvaného Bosého běhu v pražské Oboře Hvězda, kde jsme si zakoupili trička s logem a tím zase svými penězi do nadace přispěli," vysvětluje Hrabánek vzájemnou smysluplnou spolupráci.

Kladenský deník se včera dopoledne dotazoval i na jiných školách v regionu. Některé o obědech pro děti teprve uvažují, jiné už pomoc využívají.

ZŠ Pařížská, Kladno

Podobně jako Slaňáci požádali o finanční podporu také v Kladně. V tamní Základní škole v Pařížské ulici spolupracují pro změnu s nadací Women for Women, která rovněž dokáže dětem stravu zajistit.

Ředitelka školy Yvona Vítková potvrdila, že od počátku září jsou u nich placeny tímto způsobem obědy celkem patnácti žákům v obtížné finanční situaci. „O programu nadace Drab Foundation uvažujeme také, ale nejdříve až v příštím pololetí. Žádost platí vždy jen na půl roku," sdělila ředitelka Vítková.

Venkov

Po vzoru Slaného a Kladna se chtějí zařídit také ředitelé venkovských škol, kde přece jen rodinnou situaci znají často detailněji.

Zástupkyně ředitelky, Kučerová, ze ZŠ Brandýsek potvrdila, že podle prvotního odhadu by se placení obědů za pomoci nadace týkalo u nich zhruba osmi dětí.

Oslovená ředitelka ze základky ve Mšeci, pod jejíž vedení spadají i školy v Tuřanech, Řevničově a Srbči zatím o pomoci zvenčí neuvažovala. „O programu vím, ale nevím o tom, že by některé naše děti na obědy nechodily. Ale škola teprve jen začala," řekla ředitelka ZŠ Mšec, Šárka Vondrová.