Aby se situace změnila, bude potřeba udělat celou řadu opatření. Aktivitu v tomto směru projevila i Okresní hospodářská komora (OHK) Kladno, která ve spolupráci s kladenským magistrátem připravila dvoudenní prezentaci technického vzdělávání ve zdejším regionu.
Akce se uskuteční nadcházející pátek (od 10 do 18 hodin) a v sobotu (od 9 do 12 hodin) 
v prostorách SOŠ a SOU 
U Hvězdy v Kladně. Určena je pro žáky končící základní školu a jejich rodiče.

„Účelem této prezentace je seznámení s možnostmi dalšího, perspektivního vzdělávání dětí a následné uplatnění v praxi," informovala ředitelka OHK Ivana Vášová.

Prezentovat zde výhradně technické obory bude šest škol z okresu Kladno (SPŠ a VOŠ Kladno, SOŠ Dubská v Kladně, SOŠ Cyrila Boudy v Kladně, SOŠ a SOU Vrapice, SOŠ Stochov, SOŠ a SOU U Hvězdy) a učiliště z Nového Strašecí. Chybět nebudou zástupci firem a zaměstnavatelů.

Součástí akce, která navazuje na obdobný předloňský adventní mítink, budou také besedy s rodiči. V pátek v 15 hodin a v sobotu v 10 hodin. „Při těchto besedách si rodiče budou moci pohovořit se zástupci škol, zaměstnavatelů 
a úřadu práce," dodala ředitelka.

„Absolventi humanitně zaměřených škol mají dnes proti těm, kteří dokončí vybraný řemeslný obor, nižší šanci uplatnit se na trhu práce. Rodiče často chtějí, aby jejich děti měly maturitu, ale mnohdy si neuvědomují, zda na studium jejich potomci mají předpoklady. Ti se pak ve školách mnohdy trápí, přitom jsou manuálně zruční a například technické obory na učilišti by jim vyhovovaly více," poznamenala Ivana Vášová.

Podle jejích zkušeností 
z jednání se zaměstnavateli je na Kladensku vysoká poptávka po šikovných zednících, pokrývačích, instalatérech, zámečnících, soustružnících a dalších základních řemeslných odvětvích. Firmy stav prý řeší například krátkodobým zaměstnáváním agenturních dělníků, což se ale negativně projevuje na kvalitě odvedené práce.