"Díky tomu, že se podařilo získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu 26,7 milionu korun, bude moci být uskutečněn projekt s názvem Dopravní telematika v Kladně, který vyjde celkově na 31,4 milionu, by mělo být hotovo do května příštího roku. Dále bychom instalovali další zařízení na všechny zastávky ve městě, která by je propojila s chytrými telefony cestujících. Projekt počítá například i s vybavením patnácti vozidel systémem pro sledování polohy a přenosem dat," řekla mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.

Podle jejích slov jsou podepsány první smlouvy se zhotoviteli a k prvním zastávkám už přiváděny optické kabely a elektrické přípojky. Jinak vše v projektu odpovídá původním plánům. Kladenská MHD se dočká výrazného zmodernizování, které lidem zpříjemní a především zjednoduší cestování hromadnou městskou dopravou.

„Moderní technologie usnadní cestování osobám s omezenou schopností pohybu a orientace," podotkla Lenka Růžková. Cestování městskou hromadnou dopravou také usnadní takzvané bluetooth majáčky. Ty budou umět komunikovat s chytrými telefony. Jejich uživatelé tak pohodlně ze svého přístroje získají informace o autobusovém spoji a podobně.

Na území Kladna mají cestující k dispozici přes dvě stovky autobusových zastávek. Sedmdesát z nich je ve vlastnictví města, další spravuje provozovatel venkovní reklamy Rencar Praha. Některé zastávky se za poslední roky proměnily už k lepšímu. Jen v loňském roce bylo do jejich oprav investováno milion korun.

Jak potvrdila mluvčí kladenské radnice, aktuálně jsou dvě nové zastřešené zastávky v ulici Cyrila Boudy, která je průjezdná od minulého týdne. Nově je budována zastávka v Kladně na Sítné při východu z podchodu. Stejně tak se moderních zastávek dočkají lidé na nyní rekonstruovaném náměstí Edvarda Beneše a u obchodního domu Central či u divadla.

Čekárny byly před časem vyměněny například už také na Havlíčkově náměstí ve Švermově u podchodu ve Vítězné ulici, naproti nemocnici a u rozdělovského kostela.

Proměnu kladenských zastávek hodnotí kladně i dotázaní cestující. "Skutečně musím říci, že se stav zastávek změnil k lepšímu. Jezdím denně z Kladna do Prahy a například nová zastávka v Kladně u gymnázia je pěkná a hlavně je tam přístřešek, že lidé nemusejí moknout. Dokonce bych řekla, že ubylo okolo i nedopalků. Celkově mám ze změny dobrý dojem, řekla vysokoškolačka Daniela Jirásková z Kladna.