Takzvané chytré toalety využívají čidel, senzorů a snímačů pro bezdotykové elektronické dávkovače mýdla, dezinfekce i papírových ručníků. Automaticky dle pohybů zapínají osvětlení, provoní toalety při vstupu či temperují klozety a rozvody vody v zimním provozu. Technologie pohlídá i obsazenost WC, vnitřní teplotu nebo provozní stavy, a to včetně zaplněnosti nádrží.

„Toalety jsou šetrné k životnímu prostředí, provoz bez chemie. Elektrickou energii nutnou k chodu pomáhají zajistit i solární panely na střeše stavby,“ uvedla náměstkyně kladenského primátora Petra Melčová. V interiéru jsou také k dispozici USB dobíjecí zásuvka mobilních telefonů, velkoplošné zrcadlo, háček na pověšení oděvů, odpadní koš a hygienické sáčky.

„Komfort jistí střešní odvětrávací okno či záložní akumulátor pro případ krátkodobého výpadku napájení. Pobyt uživatelům zpříjemní pohled na přírodní motivy polepu dveří," dodala Melčová.

Za využití toalet je možné zaplatit trojím způsobem, a to mincemi, zpoplatněnou SMS nebo bezkontaktně bankovní kartou. Cena jedné návštěvy činí 10 korun. Proti vandalům jsou toalety chráněny čidly, která zaznamenávají i polohu hygienického zařízení.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

„Jde o pilotní projekt, který pomáhá řešit nedostatek veřejných toalet ve městě, zároveň ale Kladno přenáší v oblasti vybavenosti veřejného prostoru na sofistikovanější úroveň. Věřím, že toto zlepšení návštěvníci centra města ocení a budou se k zařízení chovat zodpovědně. Pokud bude jasné, že je naše město na takto vyspělé zařízení připravené a lidé je kvitují, mohou se v budoucnu chytré toalety objevit i na dalších místech Kladna,“ uzavřela Melčová.