II. díl: František a Cif

Strážník psovod František Škvrna (29) slouží u slánské městské policie od roku 2010. Kynologii se věnuje od svých třinácti let. Jeho prvním svěřencem byl tehdy německý ovčák Nero. Domovskou stanicí je dodnes cvičiště v Podlešíně.

Psi jsou pro Františka středem zájmu a věnuje jim veškerý svůj pracovní i volný čas. Vzhledem ke svým sportovním výsledkům i předchozí průpravě v armádě patří slánský psovod dnes mezi skutečné profesionály.

Jako odborník na výcvik psa používá oproti standardu ve službě dokonce zvířata dvě. Pochůzky v ulicích města s ním střídavě vykonávají německý čtyřletý ovčák Cif ze Sovího mlýna a nekompromisní hlídač belgický ovčák malinois Edward Bodie Eciloten. Strážník potvrzuje, že každé zvíře má jinou povahu. Cif je rozený sportovec, Eda bojovník. Ve službě jsme zastihli prvně jmenovaného. Jak vysvětlil majitel, společné fotografování s Edou by prý nebylo tím nejmoudřejším rozhodnutím.

Přestože se německý ovčák tváří jako mírumilovný miláček a také jím v soukromí bezesporu je, při setkání s pachatelem nezná bratra. To ostatně předvedl při našem rozhovoru ve služebně. Na povel bez váhání zadržel vedoucího MP coby figuranta.

„Na Františkově práci se mi líbí to, že psům ponechává jejich osobnost a nevychovává z nich jen poslušné roboty, jako někteří výcvikáři. Jeho psi jsou vhodní do služby i pro život,“ řekl vedoucí Městské policie ve Slaném Pavel Štěpánek.

Psovod František dále pověděl, že jeho svěřenec zatím nikoho ve službě stíhat nemusel, ale respekt si zjednat umí. „Jednou ve službě měl Cif náhubek jako jindy. Výtržník, kterého jsem řešil, se nechtěl uklidnit a dokonce po mně vztáhl ruku. To neměl dělat. I s náhubkem mu pes ukázal, že je dobré zůstat raději v klidu,“ řekl strážník. „Pes je zkrátka parťák, jenž mi chrání záda!“ dodal.

Druhý psí kolega Edward má na nepřizpůsobivé spoluobčany ve službě ještě větší štěstí. Před časem dokonce zadržel zloděje benzinu, kteří na slánském sídlišti kradli pohonné hmoty přímo z nádrží aut. „Muži a ženě nepomohlo tehdy ani to, že se schovali do křoví a předstírali milenecký pár. Eda se obalamutit nedal. Nalezené indicie na místě činu oba výtečníky nakonec usvědčily.

Co se týče Cifa a jeho úspěchů na poli sportovním, je to skutečný psí šampión a sbírá poháry v mnoha regionálních závodech i za hranicemi okresu.

„Rád bych se s ním v příštím roce nominoval na republikové závody. To je můj velký sen,“ doplnil strážník.

Kromě služby a běžného výcviku trénuje Cif jako člen středočeské záchranné brigády kynologů například vyhledávání zavalených osob v budovách. Potěšit se s ním mohou děti ve školských zařízeních při pravidelných přednáškách či Dnech dětí.