Strážník psovod Pavel Šmíd (33) u slánské městské police slouží od roku 2009. Po příchodu do Slaného z Prahy, kde působil jako strážník devět let, se z něj řízením osudu stal psovod.

IV. díl: Pavel a Čing

Ve Slaném se ucházel o místo strážníka. Přijímali jen psovoda. Pavel měl doma dobrmanku Query, ale jako profesionál se psem před tím nepracoval. Díky tomu, že se ve stejné době seznámil s kolegou psovodem Karlem Burešem, nabral jeho profesní život nový směr.

„První zkušenosti, výcvik a psychickou podporu jsem dostal od Karla. Byl majitelem rotobulla (kříženec rotweilera s bullteriérem). Pes se mi moc líbil. Od Karla jsem si kvůli tomu koupil štěně. Dostal jméno Čing. Byly mu tři měsíce. Pochopitelně sloužit ještě nemohl,“ řekl psovod Pavel Šmíd.

Začátky u MP proto prožíval Pavel s Karlovou fenou belgického ovčáka Larou. Té bylo pět roků. Bohužel vše trvalo jen do té doby, než opět zasáhl osud. Kolega psovod Karel zemřel. Tím se uzavřelo přátelství obou mužů a Lara putovala k pozůstalým příbuzným.

Rotobull Čing mezi tím už téměř dospěl. U kynologů ve Zvoleněvsi dostalo zvíře první průpravu a mohlo nastoupit do práce. „Rád bych poděkoval všem za pomoc a hlavně Davidu Traučovi, který mě hodně naučil,“ řekl psovod Pavel.

„Mám svého psa rád pro jeho vlastnosti, jež jsou směsicí obou plemen. Jak bullteriérovy odolnosti a obratnosti, tak rotweilerových vloh pro ostrahu. Čing je pes rozený do služby,“ objasnil Pavel Šmíd.

Je to jedinec neustále překypující energií, kterou musí někde vybít. Největším relaxem je pro něj běhání v zahradě nebo po poli. „S mojí fenou Query se mají moc rádi a dovádějí spolu celé hodiny. Díky dostatečnému pohybu jsou oba psi v psychické pohodě,“ dodal.

Co se týká služebních výkonů, plní Čing ve službě ponejvíce funkci preventivní a netrhá lidi na potkání. Přesto má na svém kontě několik zásahů. Osoby pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek v lásce nemá, stejně jako zloděje.

„Dvojici pachatelů jsme přistihli společně v Okružní ulici, když kradli benzin ze škodovky. Sice se narychlo zbavili igelitky s PET láhvemi, ale Čing se odbýt nedal. Mladíky držel v šachu u zdi, dokud si pro ně nepřijela policie,“ připomněl noční událost psovod. Naše povídání uzavřel slovy: „Chtěl bych, aby měl Čing ve službě co nejlepší výsledky. Má dobrý nos, tak věřím, že se dokáže i nadále dobře uplatnit,“ dodal psovod.