V současné době je na slánské radnici přihlášeno 1500 psů, přesto praxe nasvědčuje tomu, že jich je ve městě nejméně jednou tolik.
Z tohoto důvodu se vedení města rozhodlo k převratnému kroku a veškerá evidence bude nyní prováděna elektronicky. Kdo svoje zvíře neoznačí nově čipem, vystavuje se postihu v podobě pokuty nebo správnímu řízení na městském úřadu.

Přestože starosta města argumentuje tím, že nové nařízení je navíc budoucí výhodou i pro ty, kteří chtějí se psy odcestovat do zahraničí, někteří Slaňáčci už jsou předem rozmrzelí z takové direktivy.

„Je mi to úplně jedno, co si odsouhlasili, ale já svého psa rozhodně očipovat nedám. Podle mě je to pro zvíře stresující záležitost a nesouhlasím s tím, aby mu někdo něco vpravil pod kůži. Za psa řádně platím a chodím na povinná očkování, takže zbytek je moje svobodná volba. Jestliže za to budou lidi pokutovat, tak je to podle mě zase jenom krok proti svobodě občanů,“ uvedl Jiří ze Slaného – majitel zlatého retrívra.

Obec odpůrců povinného čipování rozšířují především Slaňáčci důchodového věku, kteří nestačí kroutit hlavou nad novou povinností.
„Je to něco. Našemu psovi je čtrnáct roků. Vždyť je to proti zdravému rozumu čipovat takhle staré zvíře, se kterým nikam do ciziny už nepojedeme a chodí pouze na vodítku. Podle mě to bude i velký nápor na důchodkyně samoživitelky. Nelíbí se mi taková diktatura,“ řekl rozčileně Géza Tóth ze Slaného.
Přestože povinnost čipovat psy Slaňáky zřejmě nemine, radnice jistou toleranci jejich chovatelům poskytne. „Lidé, kteří si dají psy očipovat co nejdříve, dostanou při aplikaci výrazné slevy. Stejně tak bude určen termín, a to nejméně do října roku 2011 dokdy budou moci nechat lidé svá zvířata označit,“ vyjádřil se starosta Slaného Ivo Rubík. Podle jeho slov se nová povinnost bude vztahovat pouze na psy nikoli na kočky chované v domácnostech či jiná drobná zvířata.
Pro tyto účely zakoupí dále město Slaný dvě kapesní čtečky a software v hodnotě třiceti tisíc korun, přičemž kontroly zvířat v ulicích budou provádět strážníci.
„V každém případě nám to ušetří práci při pátrání po majiteli psa a následném porovnávání zda registrační známka souhlasí či nikoli. Pokud to radnice nařídí, budeme tyto kontroly provádět v rámci naší denní činnosti,“ uvedl vedoucí Městské policie ve Slaném Pavel Štěpánek.
Přestože se oslovená část Slaňáků domnívá, že by při čipování měl být zohledněn věk psa a zvířata starší deseti let by například měla být zákroku ušetřena, veterináři jsou přesvědčeni o tom, že to a ni psovi – seniorovi nemůže uškodit.

„Lidé budou protestovat vždycky. Mohu ale skutečně potvrdit, že jsem k dnešnímu dni aplikoval čipy zhruba tisícovce psů a nikdo nepřišel s tím, že by zvíře mělo jakýkoli problém. Čip je malinkatý a se zavede psovi injekcí do levé strany krku hluboko pod kůži. Zvíře nijak netrpí, nekrvácí a neuspáváme ho. Je to naprosto bezpečný výkon,“ řekl slánský veterinář Jaroslav Fiedler.
Ceny čipů se v současné době pohybují okolo 170 korun, přičemž poplatek za aplikaci je zhruba 100 korun.