Radní Kladna projednali dílčí projekty zařazené do Integrovaného plánu rozvoje města v příštím roce. Dotovány by měly být částkou 415 milionů korun. Z městské poklady je na jejich provedení určeno přibližně 62 milionů. Projekty budou na nejbližším zasedání předloženy ke schválení zastupitelům.
„Po podpisu Regionálního operačního programu rozvoje kraje a schválení Integrovaného plánu rozvoje města máme možnost připravit první projekty, kde můžeme žádat o finanční podporu z evropských fondů,“ poznamenal k tomu první náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek s tím, že bylo zvoleno osm oblastí.

Rekonstrukce kasáren
Opravy budou provedeny ve dvou etapách. V kasárnách už byla zahájena výstavba zubní pohotovosti. V budoucnu by zde měla vniknout středočeská stomatologická klinika nabízející doškolování zubních lékařů a rovněž vysoká škola stomatologická. V plánu jsou rovněž menza, laboratoře, knihovna pro studenty a podobně. Na chystané rekonstrukci město intenzivně spolupracuje mimo jiné třeba s ČVUT.

Dětská hřiště
„Chceme zahájit čerpání z dotačního titulu Regionálního programu rozvoje města. Cílem je obnova některých hřišť, která jsme v minulosti museli zrušit, neboť nevyhovovala normám EU. Máme pro ně vytipována vhodná místa v sídlištní zástavbě i mezi rodinnými domy. Zároveň budou některými prvky doplněna i hřiště u mateřských škol,“ informoval Bernášek.

Kromě již dříve zveřejněného projektu na lesní hřiště v Dlouhých borovinách by menší dětské hřiště mělo vzniknout třeba u parkoviště v Zádušní ulici, další na kročehlavském sídlišti, na Sítné, ale i v Rozdělově či Dubí. Konkrétní lokality budou záviset na výsledcích průzkumu, jejž se radnice chystá provést mezi obyvateli uvedených lokalit.

Úpravy veřejných prostranství
Investice z Integrovaného operačního programu v této oblasti se týkají především revitalizace vybraných míst v sídlištích. Jedná se především o okolí Italské ulice a Václaváku, kde je podle náměstka parková úprava ´téměř po smrti´. „Bude potřeba tu vysadit novou zeleň, ale i zvýšit počet parkovacích míst,“ nastínil náměstek.

Rekonstrukce zastávek
„Zlepšení kvality zastávek a vytvoření zálivů pro autobusy máme už dlouhou dobu v plánu. Jejich vytvořením by se mělo usnadnit nastupování do vozidel třeba důchodcům,“ řekl Bernášek s tím, že město chce v tomto směru čerpat dotace z Integrovaného programu rozvoje města.

Divadlo Lampion
Oprava divadla bude provedena ve dvou etapách. Město již má vytvořenu projektovou dokumentaci. V plánu je modernizace hlediště, technického zázemí, ale i dalších prostor pro návštěvníky, například vstupní haly. Diváci by se zde měli dočkat možnosti občerstvení v kavárně.
„Úpravy čekají i nevyužívaný zadní dvůr tak, aby si tu děti mohly hrát. Opravy začnou už letos v prosinci. Práce, které by si vyžádaly přerušení provozu, pak budou provedeny v létě, když má divadlo prázdniny,“ prohlásil Bernášek.

Multifunkční hala
Co se týče nové hokejové arény, chystá se Kladno podat žádost o dotace z Integrovaného programu rozvoje města a Regionálního operačního programu. Právě z nich by totiž měly plynout významné finanční prostředky na výstavbu. Vedení města věří, že plány na vybudování haly nebudou ohroženy novým povolebním uspořádáním kraje, neboť tento záměr byl v Kladně přijat zastupiteli napříč politickým spektrem. V současné době pokračuje výběrové řízení na zhotovitele stavby.

Sociální služby
Rozšíření kapacity a zkvalitnění sociálních služeb skrývá žádost o dotace ve výši přibližně 35 milionů korun. Peníze by byly určeny pro neziskové organizace poskytující sociální a společenské služby, tedy třeba středisek Rosa či Fontána.

Bezbariérová radnice
„Je to dlouhodobý problém. Na radnici by měl být vybudován větší výtah, než který je zde dnes, aby vozíčkáři měli možnost dostat se do vyšších pater objektu. S tím souvisí i další úpravy vnitřních prostor. Na magistrátu bude také v nejbližších měsících zahájena rekonstrukce obřadní síně. Kromě jiného by se zde měla objevit nová okna,“ sdělil náměstek primátora.