Slaný musí co nejdříve rekonstruovat centrální čističku odpadních vod. Tak velí směrnice Evropské unie. Pokyn je totiž přímý důsledek nevýhodných podmínek vyjednaných českými eurokomisaři při vstupu naší republiky do tohoto společenství. Na čističce je kromě jiného přímo závislá i jakákoli další výstavba ve městě.

Radnice chce na dílo získat podporu 210 milionů korun z operačního programu životního prostředí, přičemž celkové náklady na modernizaci čističky se odhadují na 280 milionů korun.

Výběrové řízení na zhotovitele stavby vypíše Slaný na jaře příštího roku,” upřesnil starosta Ivo Rubík. Město pronajímá vodohospodářskou infrastrukturu společnosti Středočeské vodárny, a.s.

Kvůli komplikovaným podmínkám pro získání dotací, se ale Slaňákům dlouhodobě nedaří posunout dál. Vedení města postupovalo podle metodiky pro žadatele důležitého dokumentu dotačního programu ministerstva životního prostředí.

Ta byla ale nedávno Evropskou komisí zpochybněna a Slaný musí nyní znovu čekat, až budou podmínky jasné. K tomu je nuceno dohodnout úpravy smlouvy s provozovatelem.

Původní smlouva se společností Veolia Voda měla podle starosty Slaného Ivo Rubíka skončit v roce 2019.

„Dohodli jsme se na tom, že jedinou cestou jak získat dotace a přestavět čističku, je zkrátit smlouvu. Nyní nový návrh projednávají právníci,“ uvedl Rubík a dodal, že smlouva by měla být připravena ještě tento měsíc. Společnost Veolia Voda smlouvu zkrátit nechtěla.

„Celkem tomu i rozumím, protože investovali prostředky v miliardách korun do budoucnosti a zkrácení smlouvy o čtyři roky z hlediska dlouhodobých investic je poměrně nepřijatelná záležitost,“ poznamenal.

Dle informací Kladenského deníku je skutečnost taková, že první jednání k otázce dohody se má uskutečnit mezi Slaným a vedením společnosti Veolia Voda příští týden.

Lepší a účinnější čističky nařídila Česku Evropská unie. Slíbila také na tyto nákladné stavby poskytovat finance. Evropské komisi se ale nelíbí, že má peníze proplácet projektům s participací soukromého sektoru.

Unie při tom ale zapomíná, že se nejedná o přímé investice těmto podnikatelům, ale dotace jdou vždy přímo městům a provozovatel musí zajistit ekonomické a efektivní provozování.

"Většina vodárenské sítě v Česku je ve vlastnictví měst a obcí či jimi ovládaných firem, města ale pronajímají síť soukromým vodárnám. Komisi vadí, že na provozovatele této sítě většinou nebyla vypsána regulérní soutěž, nicméně tyto podmínky se pro ČR staly závaznými, až přijetím nových předpisů v roce 2004.

Řada smluv však byla podepsána před tímto datem, včetně té slánské. Město Slaný každopádně vypíše nové výběrové řízení na provozovatele vodovodních sítí v roce 2014,” vyjádřila se k problému mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.