„Aby tento nápor bylo vůbec možné zvládnout, na každém necovidovém oddělení byly zřízeny postcovidové pokoje, kde se doléčují pacienti, kteří donedávna zůstávali na covidových lůžkách. Už ale nemohou, jejich lůžka potřebují noví pacienti,“ připomněl realitu současné doby Votoček.

Ilustrační foto.
Příští týden se mohou nechat očkovat senioři nad 70 let a učitelé nad 55 let

„Skutečný počet pacientů hospitalizovaných primárně kvůli covidu-19 je tedy mnohem vyšší, protože postcovidoví pacienti jsou ti, kteří se z covidu ještě nezotavili natolik, aby jejich stav dovolil propuštění, a personál k nim musí přistupovat stejně jako ke covidovým, protože nelze vyloučit, že jsou ještě infekční,“ vysvětlil ředitel.

V nemocnici se přitom dále léčí i pacienti, jejichž stav nesouvisí s koronavirovou nákazou. Ze světa nezmizely infarkty, embolie, mozkové příhody, zlomeniny ani náhlé příhody břišní.

„O tyto pacienty se samozřejmě staráme také, operuje se, rodí se. Vyčerpání personálu je nepopsatelné. Maratonec ze sebe může vydat vše, protože ví, že musí uběhnout 42 kilometrů, a nevadí, když v cíli padne. Sestry a lékaři jsou ale běžci ultramaratonu, jehož délka je neznámá. Nepotřebují jásající tribuny, ale aby jim nikdo neházel klacky pod nohy a nenadával jim, že si celý ten závod vymysleli,“ zdůraznil ředitel a připojil prosbu směrem k veřejnosti, „uvědomte si závažnost a naléhavost situace a chovejte se zodpovědně. Noste respirátory, dezinfikujte si ruce, omezte pobyt mezi lidmi. Covidová kapacita nejen naší nemocnice je téměř vyčerpaná.“

Koronavirus - Ilustrační foto
Česko má podezření na jihoafrickou mutaci. U navrátilců ze Zanzibaru i ve školce

Souboj s covidem zdaleka nekončí ani v Kladně. Jak v úterý odpoledne potvrdila mluvčí kladenské nemocnice Hana Plačková, je tam hospitalizováno 77 pacientů s potvrzenou nákazou. „U jedenácti z nich je vyžadována hospitalizace na lůžkách intenzivní péče. Volná lůžka pro pacienty s koronavirem se u nás pohybují v řádu jednotek,“ dodala Plačková.