Celostátní podobu čtení zajišťuje Institut Terezínské iniciativy, Muzeum romské kultury se sídlem v Brně a centrum Sintů a Romů v Praze. Veřejné čtení přispívá k tomu, aby se úcta k obětem nacistického rasového pronásledování stala součástí kulturní tradice většinové společnosti.

“Letošní ročník Jom ha-šoa je věnován příběhům lidí, kteří se sice vyhnuli hromadným deportacím v letech 1939 až 1943, ale až do konce války žili v nejistotě a ohrožení. Byli to zejména lidé žijící ve smíšených manželstvích a jejich děti, ale i lidé, kteří se po dobu války ukrývali a museli se spolehnout na pomoc svých zachránců,“ řekl Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy.

Před budovou kladenského gymnázia začala v pondělí kolem půl druhé hrát hudba. Jak řekla za Gymnázium Kladno Marcela Šmejkalová, děvčata měla žluté papírové čelenky v barvě Davidovy hvězdy. "Přicházeli lidé z ulice a připojili se ke čtení jmen zavražděných v holokaustu," uvedla Šmejkalová.

Jména se před gymnáziem četla celou hodinu. "Chceme z této akce udělat tradici a příští rok na stejném místě ve čtení jmen pokračovat," dodala Marcela Šmejkalová.