Naštěstí stojí kousek od lesa zahradní restaurace, která je jako stvořená pro chvilkový oddech. Navíc zde točí vynikající pivo. Dáte si dva tři kousky, nasednete na kolo a vyrážíte k domovu.

Idylicky strávený večer, že? Také patříte k rekreačním cyklistům, jejichž cílem cesty je většinou nějaká ta hospůdka? Tak to byste měli pozorně číst dále, jelikož pravidelně porušujete zákon o pozemních komunikacích.

Milan, František a Pavel spolu pravidelně vyjíždějí na výlety na kole již několik let. Výkon, a jak sami říkají šťastný návrat domů vždy zapijí v restauraci, která se nachází poblíž jejich bydliště. O tom, že si řadu let v letních dnech koledují o pokutu, prý dobře vědí.

„Praktikuji to takhle již roky. Chápu, že by to tak být nemělo, ale já si vždy dám jen dvě desítky, to bych snad ani nenadýchal,“ zaspekuloval Milan. Navíc prý po silnici jede jen málokdy.

„Téměř celá cesta vede lesem. Vždyť proto jezdím na kole, abych se mohl trochu napít,“ řekl nadšený cyklista. Oba jeho kamarádi souhlasně přikyvovali.

„Policie mě nikdy nestavěla a vlastně mě to ani nenapadlo, že by se to mohlo stát. Vím, že cyklista je účastník silničního provozu, ale ani v nejmenším jsem nikoho nikdy neohrozil,“ vyjádřil se k tématu šestatřicetiletý Pavel.

I když sami pravidla porušují, s kontrolami jednoznačně souhlasí. „Jednou mě srazil na chodníku opilý cyklista, už je to dlouho, ale to neznamená, že by se to nemohlo opakovat. Příště by takový člověk mohl ublížit třeba dítěti. Kontroly jsou jistě potřeba,“ přidal se k debatě František.

Zároveň se nehodlají svého zvyku v žádném případě vzdát či nepít v restauraci alkohol. „To sem nemusím do hospody jezdit vůbec,“ uzavřel Milan a pozvedl půllitr k ústům.

Že podobně smýšlí asi většina cyklistů, dokazují policejní statistiky. Za dva až tři měsíce evidovali při kontrolách jedenadvacet neukázněných cyklistů.
Jak uvedla mluvčí kladenské policie Jana Dětská, kontroly jsou vlastně reakcí na neutěšený stav. „Policisté reagovali kontrolami na zvyšující se nehodovost cyklistů,“ informovala Dětská.

Pokuta, kterou vyměří správní orgán, může dosáhnout výše 10 až 20 tisíc korun, a to bez ohledu na to, zda právě jedete po cyklostezce, lesem či po silnici. „Policie varuje cyklisty před požíváním alkoholu a následné jízdě po pozemní komunikaci. Zvláště v počasí posledních dní se jedná o velké riziko.