Přichází Czech Point, nejpohodlnější způsob, jak z jediného místa komunikovat s úřady a institucemi,“ stojí na internetových stránkách projektu, jehož cílem je usnadnit občanům získání výpisu z katastru nemovitostí, stejně jako obchodního a živnostenského, případně trestního rejstříku. Systém je od počátku letošního roku rozšiřován mimo jiné i do matričních úřadů. Těch je na Kladensku a Slánsku šestnáct. Jen málokde ale zatím zájemce o uvedenou službu uspěje.

Největší zkušenosti s Czech Pointem mají zatím v Centru správních agend kladenského magistrátu na náměstí Svobody, kde byl systém uveden do provozu už na jaře loňského roku. „Novinkou je, že od druhého ledna je zde možné získat výpis z rejstříku trestů. Dříve to znamenalo, že zájemci o něj museli zajít na radnici, koupit zde kolek a vyplnit žádost, která byla zaslána do Prahy. Výpis jim pak byl doručen poštou. Když ho chtěli okamžitě, museli si pro něj zajet do hlavního města. To nyní odpadá a vše lze kompletně vyřídit v Centru správních agend,“ informovala mluvčí magistrátu Petra Kučerová.

Systém už je nainstalován i do počítače ve slánské matrice. „Zatím se s ním seznamujeme prostřednictvím dodané příručky, žádného žadatele o využití služby jsme tu zatím neměli,“ uvedla matrikářka Dagmar Kyselová.

Zprovozněným Czech Pointem se mohou pochlubit také ve Velvarech. V minulém týdnu už zde výpisy z rejstříku trestů poskytli třem zájemcům, tedy jen o jednomu méně než za stejné období v Kladně. Systém z větší části funguje také na matrice ve Stochově. „Přes Czech Point jsme také my už vydali čtyři výpisy z rejstříku trestů, zatím ale není možné získat výpis z katastru nemovitostí, čekáme zatím na certifikáty z katastrálního úřadu,“ prohlásil tajemník stochovské radnice Roman Klusák.

Podobně jsou na tom i v Lidicích. „Můžeme poskytnout výpisy se živnostenského a obchodního rejstříku. Předpokládáme, že v příštích dnech přibude výpis z katastru nemovitostí. Výpis z trestního rejstříku zde zatím získat nelze, snad během letošního roku“ sdělil tajemník obecního úřadu Miroslav Čermák.

Na zbývajících matrikách se ale Czech Point, převážně z technických důvodů, zatím nepodařilo zprovoznit. Týká se to pracovišť v Kačici, Kamenných Žehrovicích, Lánech, Pcherách, Brandýsku, Velké Dobré, Libušíně, Zlonicích, Buštěhradu, Smečně a Lánech. Funkčnost systému na matrice v Unhošti se Kladenskému deníku nepodařilo v závěru minulého týdne zjistit. Starosta Ivan Záboj podle svých slov nemá o provozu Czech Pointu dostatek informací a tajemník městského úřadu nebyl k zastižení.