Staročeský jarmark, burza oblečení, pomoc potřebným, nácvik ochotnických představení, karneval, výroba krojů nebo jen přátelské posení u kančího guláše. To vše mají na svědomí srdcaři – nadšenci z Případova, kteří se celoročně zapojují do dění v obci.

Z úst těchto lidí patrně nikdy neuslyšíte: Nemůžu, nechci, nemám čas! Prostě si ho udělám, protože chci, aby to v naší vesnici žilo."
Díky tomu, že celoroční aktivity vyvíjí řada místních, se Třebichovickým – Případovským daří uskutečňovat všemožné nápady.

Tak jako se před lety u piva dohodli, že utvoří divadelní spolek, rozhodly se před nedávnem ženy, že pro sebe založí dámský klub.
Osmnáctka nadšených paní a dívek se proto už podruhé sešla o víkendu v salonku 
v budově obecního úřadu.

Kančí guláš

Tentokrát při kančím guláši. Maso získali místní dražbou divočáka na Mysliveckém plese. Výtěžek věnovala obec rodině Luďka Daiče, které před pár týdny vyhořelo patro rodinného domu.

„Naše setkávání jsme pojmenovaly Večer pro dámy. Jedná se o tvořivý neformální dvouměsíčník pro ty, které si chtějí přijít něco vyrobit. Večer je otevřený všem zájemkyním napříč generacemi," řekla jedna ze zakladatelek klubu Lenka Nosková.

Její slova doplnila kamarádka Ilona Benešová z Kladna. „Sešly jsme se tu při Večeru pro dámy už podruhé. Vzniklo to jako spontánní nápad poté, co pár žen řeklo, že by chtěly něco vytvořit a trávit spolu čas."

Výrobek je jen bonus

Poprvé si třebichovické ženy daly dostaveníčko v polovině listopadu, kdy vyráběly různé drobnosti na Vánoce. Sobotní téma bylo bytová dekorace. „Vždycky se mi líbila myšlenka dát starým věcem nový život. Rozhodly jsme se tedy recyklovat. Využili jsme vzorníky, z nichž účastnice vyráběly obrázky," řekla Ilona Benešová.

Jak podotkla, klub není prioritně o výrobcích, ale o tom, dát příležitost místním ženám, aby se sblížily a popovídaly si. Výrobek samotný je bonusem.

„Naše prababičky se dříve scházely při draní peří a všechno při tom probraly. Bylo to přirozené setkávání spojené s prací popovídáním si. Tohle nám v dnešní době chybí. Jsem proto ráda, že Večery pro dámy vznikly," pochválila aktivitu žen starostka Třebichovic Markéta Jehličková.

Třebichovické kroje

Jelikož ženy z Případova jsou všestranné, s jejich rukodělnou činností se pojí i další aktivity, včetně již zmíněného ochotnického divadla. Společně, kromě kostýmů, vyrobí letos kroje, v nichž oslaví Staročeské máje. Ozdobou bude bledulka. Obec ji má ve znaku.

„Představuji si, že dominantní barvou kroje bude u žen červená a u mužů zelená. Chybět nebudou slušivé vestičky. Látky jsme už nakoupily.

Pořídily kloboučky pro chlapce a děvčata budou mít věnečky. Vzhledem k tomu, že jsme se rozhodly pro jednoduchou variantu kroje, věřím, že je zvládneme vyhotovit v termínu," popsala společné plány Věra Hofmanová.