Jak potvrdil ředitel oblastního spolku ČČK Kladno Jan Protivinský, jsou to muži a ženy, kteří darují krev i desítky let. Jako například Kladeňák Karel Oupic: „Pracuji roky ve strojírenském podniku ve Slaném. Ve městě jsem se kdysi i vyučil a krev dávám prakticky od té doby. Co nevidět odcházím do důchodu a kromě dárcovství se chci věnovat vnoučatům," řekl jden z oceněných.

A podobných příběhů byly v obřadní síni desítky. Nechyběli dárci dříve narození i poměrně mladí lidé z Kladna, Slaného a okolních vesnic.

„Věrných dárců máme stovky a každoročně jich oceňujeme několik desítek. Příští rok nás čeká dále i dekorování dobrovolníků za 80 i za 120 odběrů, a to je opravdu úctyhodné číslo," potvrdil ředitel Protivinský a dodal, že jen v registru kladenské transfuzní stanice jsou podobných jedinců registrovány tisíce. Pokud je zapotřebí například chybějící krevní skupina, zdravotníci se mají díky tomu vždy na koho obrátit.

Schválený vládní úsporný balíček, který bude platit od začátku příštího roku, přidělává starosti šéfům českých firem. Proč? Dozvíte se v článku, který je součástí seriálu Deníku: Balíček a já.
Vyšší daně, drahé energie a byrokracie. Firmy se děsí dopadů vládního balíčku

Kromě lidí z vedení spolku nechyběli při oceňování ani místopředsedkyně oblastní výkonné rady ČČK Kladno Hana Hanzlíková a František Sovák z krizového centra ČČK. Dary osobně věnovali i zástuci zdravotních pojišťoven. O hudební předěl se s pásmem písní a flétniček postarali žáci 2. B ze ZŠ Moskevská pod vedením učitelky Jaromíry Vránové.

Letošní poslední ocenění bezpříspěvkových dárců krve na magistrátu se uskutečnilo díky podpoře Komise rady města Kladna pro rodiny s dětmi, sociální záležitosti a zdraví a za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.