Téměř tradiční záležitostí letních měsíců se stal nedostatek krve. Podle primářky hematologicko-transfúzního oddělení kladenské nemocnice Lenky Bartošové není chyba v samotných dárcích, ale v systému konkrétních nemocnic.

„Krve je méně, ale je jí i menší spotřeba. Je logické, že dárci mají dovolenou, stejně tak jako my máme v létě volno. Jiná velká města nemají zvací systém a nechávají tomu v podstatě volný průběh,“ vysvětlila každoroční problém Lenka Bartošová.

Kladenská nemocnice eviduje ve své kartotéce celkem čtyři tisíce dárců krve z Kladenska a Rakovníka.

Jedinečnost zvacího systému je prostá. Svým dárcům rozesílá nemocnice běžné pozvánky na odběr poštou, na kterých se adresát dozví s týdenním předstihem, kdy se má dostavit. V akutních případech kontaktuje dárce požadované skupiny elektronicky, například e-mailem nebo SMS zprávou, na což mohou okamžitě reagovat.

„Naši dárci jsou na tento postup zvyklí, díky tomu jsme schopni přizpůsobit se aktuální potřebě a reagovat na změny situace ze dne na den. V naší nemocnici nemáme se zásobami krve k transfúzím problém“ dodala k zvacímu systému primářka.
Lednice, ve které se krevní konzervy uchovávají, nesmí nikdy zůstat prázdná.

„Pokud se řekne, že chybí například krevní skupina A, tak to neznamená, že jsme zcela bez zásob, ale že v porovnání s ostatními skupinami je jí méně,“ vysvětlila Lenka Bartošová.

Po odebrání je každá krev podrobena detailnímu rozboru. Musí se prozkoumat případné protilátky na virové infekce, jako jsou virus HIV, obě hepatitidy a syfilis. Také jsou důležité jaterní testy. Skladování již ošetřené a prověřené krve není jednoduché. Červené krvinky vydrží použitelné pouze 42 dní, v případě krevních destiček je tato lhůta ještě několikrát kratší, pouze pět dní. Krevní plasma vydrží zmrazena až tři roky.

Pravidelní dárci docházejí předat svých 450 mililitrů krve několikrát ročně. Mužům jsou doporučovány čtyři odběry. Ženy o jednu návštěvu přijdou, mohou darovat pouze třikrát.

A jak je to s tou nejvzácnější krevní skupinou?

„Nejvzácnější krevní skupina je vždy ta, která momentálně chybí. Co se týče výskytu v populaci je nejvzácnější skupina AB. Ta koluje v žilách lidí nejméně, ale také nejnižší počet pacientů ji potřebuje. Pokud mám říci, které skupiny není nikdy dost, tak jsou to A a 0. Ty jsou naopak nejběžnější a je jich také nejvíc potřeba,“ dodala Lenka Bartošová.