kladensky.denik.cz/multimedia/video/203124.html„Tuto zákonnou možnost jsme využili proto, aby nedocházelo ke zneužívání dávek pro sociálně slabé občany k nákupu alkoholu a cigaret. Na poukázky jim v žádném obchodě toto zboží neprodají. Navíc při platbě poukázkami není možné vracet zpět hotovost, takže zneužití je prakticky vyloučeno. Výplata dávek v poukázkách je také dobrým nástrojem k tomu, jak mnohé dlouhodobě nezaměstnané motivovat, aby si našli práci,“ prohlásil kladenský primátor Dan Jiránek s tím, že systém rozlišuje mezi těmi, kteří se snaží pracovat nebo si hledají zaměstnání (ti budou nadále dávky pobírat v penězích) a naopak těmi, kteří sami sebe k práci dlouhodobě nijak nemotivují.

„Příspěvek na živobytí dostávají naši klienti ze třiceti procent v hotovosti a zbytek v poukázkách hmotné nouze. Ty jsou v hodnotě padesáti a sto korun,“ řekla vedoucí odboru sociální péče Helena Raifová.

Poukázky mohou občané využít k nákupu oblečení, jídla, drogerie, školních potřeb a podobného zboží v sítí prodejen Jednota, Albert, Tesco a Vše za 39,-, a to nejen na území města Kladna. „Tyto prodejny byly ochotny zapojit se do poukázkového systému,“ uvedl první náměstek primátora Miroslav Bernášek. „Domníváme se, že síť prodejen je dostačující. Zatím s touto formou dávek nabíráme zkušenosti a je tedy možné, že v budoucnu nabídku prodejen ještě rozšíříme,“ doplnila Raifová.

V rámci příspěvku na živobytí vyplatil odbor sociální péče v říjnu letošního roku téměř tři miliony korun, z toho přibližně 1,7 milionu formou poukázek.
Lidé, kteří začali dostávat poukázky, nejsou novým systémem vůbec nadšeni. „Peníze byly rozhodně lepší. Máme dluhy a jak je asi můžeme splácet stravenkami? Dostáváme teď jen dvě stě padesát korun měsíčně v penězích, Čekám rodinu, nekouřím ani nepiju alkohol. Nejsem sama, která je nespokojena, budeme si na poukázky stěžovat,“ uvedla například Jana Badžová žijící v ubytovně u bývalého masokombinátu.

Do budoucna chce magistrát vyplácení dávak pomoci v hmotné nouzi ještě zdokonalit. „Rádi bychom přešli na systém elektronických peněženek, čímž bychom se zcela vyhnuli případům, kdy někdo poukázku smění za hotové peníze,“ nastínil primátor.

Vyjádření primátora Kladna Dana Jiránka: http://kladensky.denik.cz/multimedia/video/207442.html

Nespokojené příjemkyně poukázkových dávek: kladensky.denik.cz/multimedia/video/203124.html