Jak dlouho už děláte plavčíka?
Než mi bylo osmnáct, tak jsem dělala pomocného plavčíka. Letos jsem tu počtvrté.

Co všechno jste musela podstoupit, abyste mohla nosit tričko s nápisem plavčík?
Jsem členka Vodní záchranné služby Kladno. Každý plavčík musí mít splněné zkoušky záchranáře číslo tři. Kvalifikace zahrnuje fyzické testy ve vodě, plavání na čas, záchrana tonoucích nebo například vyproštění tonoucích a jiné dovednosti. V teoretické části je obsažena první pomoc, zákony o bazénech, hydrologii.

Co vás na tom baví?
Baví mě hlídací a záchranná činnost, snažit se zabránit, aby se zde nikdo neutopil, což se bohužel v České republice stává často. Letos budu hlídat i na Slapech.

Jaké jsou nejčastější prohřešky návštěvníků?
Nejhorší jsou skoky do vody, kdy lidé nedávají pozor, kam skáčou. Také rodiče si často v dostatečné míře nehlídají své děti. Stávají se situace, že jejich ratolest plave v kruhu uprostřed hlubokého bazénu a rodiče o tom neví.

Jakou máte zkušenost se ctiteli? Snaží se vás nějak upoutat?
Výjimečně ano, ale že by to bylo nějak obvyklé, to se říci nedá. Spíše naopak chodí holky s prosbou o kontakt na mé kolegy.

Jaké máte plány do budoucna?
Já bych chtěla být záchranář. Soustředit se na přednemocniční péči v sanitním voze, vrtulníku nebo i vodní záchranářství, jež se poslední dobou velmi rozmáhá.

Koukáte na Pobřežní hlídku?
Když jsem byla malá, tak jsem ji sledovala. V současné době na to nemám čas.

Chtěla byste si vyzkoušet práci v moři?
Mám v plánu někdy v budoucnu jet do USA a vyzkoušet si to tam. Doufám, že to vyjde příští rok.

Když jste někde na plovárně s přáteli, trpíte profesionální deformací?
Určitě, to má podle mého názoru každý plavčík. Koukáte kolem sebe a pozorujete lidi. Co dělají a co by dělat naopak neměli, co na to tamní plavčík. Nemohu u bazénu odpočívat.

Kdy jste musela skočit do vody a někoho vytáhnout?
To se stalo dvakrát. Bylo to v krytém bazénu. Jeden případ se stal pod spacebowlem, kdy si starší muž spletl vstup a skončil v trychtýři. Druhý případ bylo malé dítě, které uteklo rodičům.

Jaký je to pocit někoho zachránit?
Je to hezké. Já mám spíše strach, jelikož ve vodě se může stát cokoliv. Malé děti se pohybují okolo bazénu, je to nepříjemné. Ovšem plavčíků je zde dost. Po bezpečnostní stránce je tu vše zajištěno dobře.

Může pracovat jako plavčík každý?
Dá se říci, že ano. Jen musí být plnoletý a musí splnit záchranářské zkoušky. Každý rok se uskutečňuje nábor. Je snaha produkovat nové plavčíky. Velmi důležitá je zodpovědnost.

Je na bazénu také sranda?
Zrovna v pondělí za námi neustále chodil malý chlapeček a vyprávěl nám, že se chce stát plavčíkem. Ptal se mě, kde jsem koupila své tričko, že by ho chtěl také. Chtěl nám pomáhat. To je takové hezké.

Barbora Miláčková
Dvaadvacetiletá sympaticiá dívka studuje hned dvě vysoké školy: vyšší odbornou zdravotnickou školu a zdravotnického záchranáře. Mezi její koníčky patří především sport, jednoznačně plavání, cyklistika a běhání. Když si chce odpočinout, skočí si do sauny.