Zdá se, že tři měsíce poté co byl v Unhošti otevřen nový dětský domov, se jeho obyvatelé i Unhošťští v celku dobře sžívají. Nové prostředí si pochvalují zejména děti, které teď pro sebe mají více místa, ale i personál.


Domov v současné době obývá 22 dětí a kapacita je typována až na 46, což zařízení umožňuje poměrně bez problémů přijímat nové obyvatele. „V lednu jsme otevřeli třetí skupinu a zhruba za čtrnáct dní plánujeme další. V původních dvou jsme měli dospívající od 13 do 20 let. Teď už zde žijí i malé děti. Poslední skupina byla vytvořena z dětí odebraných z rodin,“ uvedla vychovatelka Zlatuše Štěpánková.


Podle jejího názoru si ty, které dříve bydlely ve starém domově v Sazené, už poměrně dobře zvykly. „Tím, že jsou starší, je pro ně asi snazší navazovat nové kontakty. Na Sazenou však stále vzpomínají, asi hlavně proto, že se jim stýská po kamarádech. Tady už si ale také našli nové,“ řekla Štěpánková.


„Byl jsem ještě ve starém domově a i s pobytem tady to v květnu budou tři roky. Předtím, než jsme se do Unhoště přestěhovali, jsem se sem příliš netěšil, ale teď jsem rád. Je tu hezky, navíc tím, že se jedná o město, máme větší možnosti,“ popsal Martin, který se prvním rokem učí truhlářem.


„Pár věcí mi tu chybí, ale jinak je to dobrý. Předtím jsem chodil do školy v Březnici a teď navštěvuji tu v Unhošti,“ řekl Dominik, jenž bydlí v domově teprve dva měsíce. Podobně jako on i další obyvatelé, kteří dříve dojížděli do školy ve Velvarech, nyní navštěvují Základní školu v Unhošti.

„Lidé už jsou teď trochu přístupnější, ale předtím jsme měli problémy s fámami, které kolem domova šly. Místní lidé si pletli dětský domov s nějakým nápravným zařízením, a tak se k našim dětem občas chovali jako k podřadným,“ uvedla další vychovatelka Dana Vršecká.

Nynějším nejstarším obyvatelem domova je dvacetiletý Zdeněk, který tu žije v jednom ze dvou bytů, kde se připravuje na samostatné bydlení.