Co jste přivezl letos na ukázku na akci?
Dovezl jsem zelený traktor Svoboda 12, který se vyráběl před válkou v Kosmonosích u Mladé Boleslavi. Dnes je součástí té fabriky výroba škodovek.

Kde jste k takové nádheře přišel?
Ještě před časem to vůbec žádná nádhera nebyla. Je to ze šrotu poskládané do detailů tak, jak to bylo původně. V rodině jsme mívali traktor Svoboda sedmičku, kterou mému dědovi komunisti zabrali. Ten současný jsme sehnali před šesti lety na Moravě. Dohromady jsme ho dávali zhruba rok.

A barva je původní?
Podle prospektu se jí nejvíce podobá. Nedochoval se vzorník, ale snažili jsme se o autenticitu maximálně.

Traktor Svoboda patřil k běžným strojům ve své době?
Byl to běžný zemědělský stroj a patřil k těm levnějším. Pořizovací cena byla v roce 1937 – 1938 kolem 17 tisíc korun. Za to jste si v té době mohli pořídit menší rodinný domek.

Kolik jich bylo vyrobeno?
Vyráběly se typy 5,5, 7,5, 10 a 12 a dohromady se jich vyrobilo asi dva a půl tisíce, ale nevím to přesně. Vyráběly se od roku 1936 do roku 1947.

A pak značka úplně zanikla?
Když se v Brně zahajovala výroba traktoru Zetoru u Svobody ve firmě byli delegáti, kteří získávali potřebné informace a dokumentaci. Traktor Svoboda je tím pádem předchůdcem Zetoru 15. Tenkrát se opisovalo všechno. Svoboda pro změnu opisoval od Němců.

Jakou má dnes hodnotu váš traktor?
Překupníci je nabízejí kolem 250 až 300 tisíc korun. Ale jde spíše o to, že se takové kousky těžko shání

Máte ještě i jiné zemědělské kousky než je traktor Svoboda?
Jsme zemědělci, máme kousek pole, takže máme strojů více.

A co rodina, fandí vám?
Protože to stojí hromadu času a peněz, nic jiného jim nezbývá. Dcera Karolína a syn Antonín se mnou na akci dorazili a maminka Ivana připravovala doma oběd.