Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší studenská demostrace od listopadu 1989

Kladno - Podle informací sítě facebook podepsalo petici proti státním maturitám kolem 16 777 lidí.

19.6.2009
SDÍLEJ:

Studenti chtějí demostrací vyjádřit svůj záporný postoj k, podle nich nepřipraveným, státním maturitámFoto: Daniela Řečínská

Svůj nesouhlas se státními maturitami, jež mají příští rok začít, vyjádří studenti demonstrací v Praze 19. června na Palackého náměstí v pravé poledne.
Na sociální síti facebook vznikla přímo skupina s názvem Nechceme státní maturitu, která vyzývá k účasti na demonstraci a pochodu proti státním maturitám. Přiloženou petici podepsalo už 16 777 lidí.

Se zavedením státních maturit od roku 2010 nesouhlasí ani většina studentů kladenských středních škol, a proto mají v plánu se demonstrace zúčastnit. „O demonstraci jsem se dozvěděla v rádiu. Také ve třídě koloval papír, jejž podepisovali lidé, kteří chtějí do Prahy jet. Demonstrovat jdeme proto, že podle našeho názoru není celý projekt dostatečně připravený, dochází neustále ke změnám,“ zdůvodňuje svou účast Jiřina Berounská, studentka třetího ročníku.

Stejně argumentují i zakladatelé skupin vyzývajících k demonstraci. „Za rok touto dobou nás čeká experiment, který si na nás vymysleli dámy poslankyně a páni poslanci. Čas rychle letí a my musíme vzít naši budoucnost do svých rukou.“ vyzývá zakladatel skupiny Nechceme státní maturitu.

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová nevidí důvod k dalšímu, v pořadí už druhému odkladu státní maturity. „Pořád se ptáme učitelek, ale ani ony nám nejsou schopny říci něco konkrétního. Po každém školení mám řeknou, že se dozvěděly pouze to, že pojedou na další školení. Před rokem nám učitelé rozdali seznam literatury, který máme nastudovat, pak řekli, že neplatí a že dostaneme nový. Když jsme dostali nový, bylo nám řečeno, že ještě není úplný,“ popisují studenti.

Podle názoru ministryně Kopicové probíhá příprava maturity podle stanoveného časového harmonogramu. Logistika celého projektu je v tuto chvíli dobře připravena. „Je mi jasné, že nová maturita je robustní a velice ambiciózní záležitost. Navíc se uskuteční příští rok poprvé, což s sebou nese i určitá rizika. Ta jsou ale dobře ošetřena a existují i různé záložní varianty. Mám ze současného stavu příprav velmi dobrý pocit a jsem přesvědčená, že zdárná realizace státní maturity příští rok je nejen žádoucí, ale i naprosto reálná,“ říká Kopicová.

V dubnu se konalo první kolo maturitní generálky na reprezentativním vzorku 65 škol, říjnu se uskuteční celková generálka ve všech školách. „Chceme se pomocí demonstrace pokusit upozornit ministerstvo na náš pohled na věc. Kdyby se jen pokusili vidět celou věc z úhlu nás – studentů. Doufám, že je to konečně napadne a uznají nepřipravenost celé věci. Snažíme se sledovat webové stránky, které informují o státních maturitách, ale moc jsme z toho nepochopili. Každá učitelka říká něco jiného. Slyšíme pořád dokola, že nic není jisté, že nevědí nic konkrétního,“ shodují se studenti.

Autor: Daniela Řečínská

19.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení