Z jedenadvaceti kandidátů vybrala porota deset finalistů, které odměnila za jejich pomoc ostatním prestižním Křesadlem.

Pomáhat lidem po těžkých úrazech v oddělení léčebny dlouhodobě nemocných, docházet za seniory do domova důchodců nebo dělat kamaráda dětem ze sociálně slabých rodin. To vše je práce nadšených dobrovolníků nejen z Dobrovolnického centra v Kladně. Často se jedná o to vzít dítě na procházku či si zajít si se seniory popovídat.

„Doufám, že tím málem jim poskytuji o něco krásnější závěr života, místo jednotvárného pobytu na lůžku. Výjezdy na vozíčku, pohled na svět venku, doteky slunce, příležitost ke smíchu nebo úsměvu, ale i obyčejnou ruku, kterou většinou tak rádi během povídání drží," řekla oceněná Tereza Cimburková z kladenského programu Senior.

Mezi dalšími oceněnými je například Václav Chaloupka, jenž chodí do domova pro seniory a Geriatrického a rehabilitačního centra v Kladně hrát na harmoniku a zpívat country. Nebo Jakub Haman. Ten svým klientům vypráví o knížkách a stále vymýšlí nové věci, kterými by seniory zabavil. A rovněž přilákal k této dobrovolnické aktivitě více lidí. „Věřím totiž, že kdyby bylo více dobrovolníků, stal by se svět lepším místem," tvrdí.

Vše dělají ve svém volném čase a zadarmo, proto si zaslouží nejen úctu, ale i poděkování. To se jim dostalo předáním ceny Křesadlo, které oceňuje nejaktivnější dobrovolníky v celém regionu. „Co by to bylo za svět, kdybychom si nepomohli," myslí si jedna z čerstvých držitelů Křesadla – Lucie Gombitová z Kamarádů Stochov.

Cenu za roky 2013 a 2014 si odneslo celkem deset dobrovolníků. Do akce se zapojily organizace, které dohromady nominovali jednadvacet kandidátů – Dobrovolnické centrum Kladno, Dobrotety, Nadační fond Slunce pro všechny, Člověk v tísni a Kamarádi Stochov. O deseti finalistech rozhodovala porota sestavená z jednotlivých členů všech zúčastněných organizací.

Dalšími oceněnými byli Marie Klancová, Kristýna Štáfková, Monika Poubová, Miloslava Vovsová, Martin Ibl a Marie Sommerová.

Ceny hned na začátku večera předával herec Václav Rašilov. Zbytek plesu se nesl v duchu hudby, tance a vystoupili také žáci Základní umělecké školy v ulici 5. května.
„V rámci večera se rovněž uskutečnila aukce fotografií z dobrovolnické činnosti a padly v ní historicky nejvyšší částky. Vánoční obraz z kladenského dětského domova se vydražil dokonce za 2500 korun," poznamenala organizátorka Andrea Poppová, která byla mimo jiné velice potěšena také velkým počtem účastníků. Autor: Gabriela Krejčová