Kvůli tomu, že stávající prostory v budově na Masarykově náměstí ve Slaném jsou pro výkon jejich práce údajně již nevyhovující a nájem rok od roku roste, budou se muset s největší pravděpodobností přestěhovat do Zlonic.

Z této informace jsou značně rozladěni nejen obyvatelé, ale i kriminalisté a především oba starostové, jimž do dnešního dne nikdo neuznal za vhodné tuto informaci oficiálně sdělit. Do záležitosti se proto vložil Kladenský deník.

„V žádném případě nesouhlasím, aby se kriminalisté ze Slaného stěhovali k nám. Služebnu policie jsme s příslibem ministra Langera dva roky pracně budovali, abychom tu mohli mít normální policejní služebnu a policisty, kteří budou sloužit v třísměnném provozu. Teď nás tímhle způsobem chce někdo odbýt. Uvítal bych, kdyby mi to někdo sdělil oficiálně a nedozvídal jsem se to od lidí po straně,“ řekl rozčilený starosta Zlonic Rudolf Čížek.

Zloničtí sice stále věří, že v jejich obci s vysokou kriminalitou jednou uniformovaní policisté skutečně zasednou, ale jejich sen se tímto den ze dne rozplývá. „Budovu jsme za 1,6 milionu korun odkoupili, 4,6 milionu nás stála přestavba a jestli to vše bylo k ničemu, je to velice smutné,“ posteskl si dále starosta Zlonic.
Nevybíravými výrazy ohodnotil zamýšlené stěhování kriminalistů na venkov také hlavní představitel Slaného Ivo Rubík

„Podle mého soudu je to totální hloupost. Jestliže dojde k přesunu těchto lidí, je to nekoncepční řešení hned z několika důvodů. Policie má ve Slaném své prostory, které získala bezúplatným převodem před lety od armády, jen dodnes nejsou zrekonstruované. Jestliže se přesto skupina kriminální policie a vyšetřování přemístí do Zlonic, bude veškerá jejich práce ztížena a vůbec nic se tím neušetří,“ zhodnotil situaci slánský starosta Ivo Rubík.

Kromě toho se přiklání k názoru, že do Zlonic je od samého počátku zapotřebí nasadit policisty, kteří budou takzvaně šlapat chodník a řešit především drobnou kriminalitu.

Nejen vedení obou měst, ale i kriminalisté samotní jsou z chystaného návrhu rozmrzelí, poněvadž vyšetřovaní lidé či svědci ze spádových i vzdálených obcí, kteří snadno dojeli do Slaného a vyřídili si v místě vše potřebné, budou mít situaci mnohem těžší. Detektivové budou muset navíc pro každou informaci zajíždět do osm kilometrů vzdáleného Slaného.

„Pro výkon naší služby je to velice špatné, práce se tímto způsobem podle mě pořádně dělat nedá, když je kriminalista vytržen z prostředí, kde získává potřebné informace a kontakty,“ uvedl oslovený vyšetřovatel. Stejně jako jeho kolegové z jiných působišť je přesvědčen o tom, že se to může negativně odrazit na míře objasněnosti případů.

Přestože někteří Zloničtí přesunem detektivů do své obce možná získají jistý pocit bezpečí, jiní už vědí, že jsou to spíše falešné naděje a uniformu nikdo z nich, vyjma strážníků, v ulicích nepotká. V odpoledních hodinách narazí občan leda na zavřené dveře služebny.

„Je to hodně drahá legrace, co všechno stojí nájem budovy i její vytápění. Když bude skutečný problém, stejně sem musí dojet policisté ze Slaného. Kriminalisté mají jinou práci. Ale nás, co tu žijeme, se nikdo na názor neptá,“ řekl Josef ze Zlonic.

Jak Kladenskému deníku potvrdila včera odpoledne i kladenská policejní mluvčí Jana Dětská, o přesunu služby kriminální policie skutečně vedení policie jedná. Vše je ale prý zatím jen fázi úvah a konečný verdikt nikdo zatím nevyslovil.