V sobotu se zde totiž uskutečnil druhý ročník akce nazvaný S lampou do podzemí. Školáci i ti nejmenší měli za úkol si prostřednictvím zavařovacích sklenic, drátků a barviček na sklo za úkol vyrobit vlastní kahánky a s ochrannou helmou na hlavě vstoupit do nitra země.

Úkol byl tím náročnější, že prostory bývalé šachty jsou místy velmi zúžené a na děti čekala dokonce na jednotlivých stanovištích strašidla. Přesto se akce zhostily všechny se ctí, i když jim někdy přece jen mírně naskočila husí kůže, strašidla byla milá.

„Trochu jsem se bál toho zvonění a strašidel, ale dostal jsem bonbon za odměnu. Jsme z Kladna a s maminkou nás nás čeká ještě cesta zpátky lesem, tak si budeme na cestu svítit tou vyrobenou lampičkou," řekl pětaapůlletý Toník.

Pořadatel akce, vedoucí skanzenu Pavel Rolinec, si pochválil nejen účast více než dvou set dětí, ale také pomoc televize, která sobotní odpoledne propagovala na dětském vysílacím kanálu. Podle slov vedoucího skanzenu, to není jediná akce, čím chtějí areál zatraktivnit.

„Mým snem je vybudovat na Mayrau rozhlednu, ze které bychom viděli do kraje. Je to zatím jen vize, ale rád bych ji uskutečnil," uzavřel Rolinec.