„Dětské úrazy jsou nejčastější příčinou bolesti, trvalých následků nebo v nejhorších případech i smrti. Oblastní nemocnice Kladno ošetří přes 3 500 úrazů dětí ročně a jejich nejčastějšími příčinami jsou pády, dopravní nehody a školní či sportovní aktivity. Nejdůležitější a zároveň nejjednodušší způsob, jak můžeme zastavit a snížit počty zranění a úmrtí, je právě prevence. I proto jsou potřeba programy a projekty, které zvýší informovanost a praktické znalosti dětí i dospělých,“ sdělila tisková mluvčí Oblastní nemocnice Kladno Hana Senohrábková.

Děti by se měly učit rozpoznávat riziková místa a situace a umět si s nimi poradit už od školního věku. Právě na to je zaměřený unikátní výukový projekt pro malé školáky, který již dva roky dělá i Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje. O jeho výjimečnosti se mohly přesvědčit děti ze 6. ZŠ v ulici Doberská na akci Oblastní nemocnice Kladno pod názvem „Prevence úrazů aneb lékaře se nebojíme“.

„Cílem této akce je působit na nejmenší „pacienty“ především preventivně a poskytnout jim i základní znalosti související s poskytnutím první pomoci. Díky osvětě je možné nejen některým dětským nehodám a zraněním předcházet, ale z praxe sami víme, že se již mnohokrát o prvotní ošetření zraněné nebo jinak postižené osoby dokázalo postarat poměrně malé dítě,“ řekl k unikátnímu projektu vedoucí školícího střediska ZZS SČK Marek Hylebrant, který děti v posluchárně Oblastní nemocnice Kladno přesvědčil, že výuka první pomoci nemusí být vůbec nudná.

Děti se naučily jak správě telefonovat na tísňovou linku 155 a hlavním hrdinou dopoledne se stal zraněný plyšový medvěd, na kterém instruktor dětem ukázal masáž srdce, ošetřování řezné rány, zlomeniny nebo popáleniny. Součástí představení bylo i promítání animované vzdělávací pohádky s opičkou a lenochodem „Haló, co se stalo?“. „Vtáhnout děti do děje je nejlepší způsob, jak je zaujmout. Když program děti baví, je velký předpoklad, že se jim budou poznatky lépe pamatovat,“ okomentoval svůj výukový projekt Marek Hylebrant, který si kromě velkého medvěda vzal na pomoc i plyšovou sanitku a obří plyšový mobil, které si děti mohly na konci představení prohlédnout.

Děti dále pokračovaly na oddělení Centrálního příjmu, kde se mohly seznámit s prostředím úrazové ambulance a zákrokového sálu. Přítomní zdravotníci si pro ně připravili spoustu informací na téma „Co dělat, když…“ včetně ukázek základního ošetření. Malí školáci si mohli vyzkoušet i obvazovou techniku a naučili se, jak si správně mýt a desinfikovat ruce. Jako suvenýr si všichni odnesli chirurgické roušky, k pokreslení balónky z gumových rukavic a letáčky o první pomoci a hygieně rukou.